Kdy se vyplatí nakupovat neoriginální náhradní díly na auto?

Ne vždy se při výběru náhradních dílů na automobil vyplatí vsadit na originální náhradní díly. Nelze se totiž 100% spoléhat na pravidlo: „Co je originální musí být i kvalitnější, než to neoriginální“. Můžete se setkat se situací, kdy jsou díly na vozidlo z tzv. druhovýroby mnohem kvalitnější a dokonce i napřed oproti těm originálním. Navíc jsou autodíly neoriginální výrazně levnější.

Jaký je rozdíl mezi originálním a neoriginálním autodílem?

Největší rozdíl, mezi autodílem přímo od značkového výrobce a dílem z dílen neoriginálním výrobců, je délka životnosti. U těch originálních by měla být v zásadě životnost delší, nicméně se můžete setkat i s neoriginálními, které vydrž déle.  Obecně lze říci, že do starších automobilů, což už mají najeto docela dost kilometrů se nevyplatí kupovat originální díl, který vydrží třeba dalších 200 000 Kč, když se s daným vozem najede maximálně mnohem méně.

I neznačkové servisy mohou od roku 2002 montovat do vozů originální díly, přičemž si může majitel vozu rozhodnout, jaký díl chce a na jeho přání lze namontovat i neoriginální díly. Pokud je onen použitý díl kvalitativně rovnocenný s tím originálním, neztrácí ani u neznačkového servisu záruku. Kvalita je dána certifikátem, ale paradoxem je, že si jej vlastně výrobce dílu vydá sám, takže vlastně nemá žádnou vypovídací schopnost. Autoservisy mohou používat, jak originální, tak neoriginální náhradní díly na automobily a vždy je to na zvážení majitele vozu.

Levné a kvalitní autodíly

Není třeba házet flintu do žita nad autodíly neoriginálními. Řada z nich je stejně tak kvalitní. Často se nevyplatí kupovat originální zpětná zrcátka na Váš vůz, když se dají pořídit třeba i hezčí, sportovnější, elegantnější a za mnohem nižší cenu. Takovými náhradními díly neoriginálními přeci nemůžete absolutně nic zkazit. Existují díly, jež nemají tolik vliv na jízdní vlastnosti daného automobilu a jde spíše o estetiku. Tehdy se vůbec nevyplatí kupovat drahé díly, když můžete mít stejně tak kvalitní, ale cenově výhodnější. Pokud si nejste jisti a už se jedná o díl, který má vliv třeba na chod motoru, tehdy se poraďte kupříkladu s mechanikem, co vám doporučuje.