Jak vybrat helmu na skútr?

helmy na skútr

Už vás přestalo bavit jezdit po městě či na krátké výlety v hromadné dopravě a rozhodli jste se, že si pořídíte skútr, který vás dopraví kamkoliv? Skútr je opravdu příjemnou variantou dopravního prostředku především ve městě, pokud se potřebujete ráno dostat do práce v zácpě nebo odpoledne rychle domů bez čekání na správný spoj. 

Přestože se skútr vyznačuje nižší maximální rychlostí a kubaturou než běžné motorky, stejně jako na kole i na něm je legislativně vyžadována ochrana hlavy v podobě odpovídající helmy (přilby). 

I navzdory tomu, že jste možná opatrný řidič, helma je nezbytným vybavením při jízdě na skútru a může vám zachránit život nebo rozhodně sníží následky v případě, že budete účastníkem nehody. U řidičů skútru totiž mnohem větší riziko tvoří nehody nezaviněné.

Helma na skútr – jaké jsou možnosti

Při výběru helmy na skútr je možné se orientovat podle typů na klasickou motorku, modely jsou však méně náročné. 

Samozřejmě je možné vybírat ze všech modelů včetně helem motokrosových či uzavřených, přestože při používání skútru zpravidla není dosaženo takové rychlosti, která by vyžadovala kompletní ochranu tváře. Standardní členění zahrnuje následující druhy přileb:

  • uzavřené přilby – integrální nebo s odklopným hledím jsou určeny především na motorky či pro sportovní účely obdobně jako helmy motokrosové
  • otevřené přilby – jsou pro použití při jízdě na skútru výhodnější, je však potřeba si rozmyslet, jaký model je pro konkrétního uživatele optimální

Otevřené helmy na skútr

Pokud se rozhodnete pro otevřenou přilbu na skútr, nabízí se vždy několik modelů, jež jsou designově i technologicky propracovány tak, aby odpovídaly běžnému užívání. U otevřených helem je dobré si rozmyslet, jakou ochranu tváře požadujete, mezi modely totiž naleznete takové, které mají pouze částečné odklopné hledí, nebo jsou zcela bez hledí, či nedisponují ochranou brady. 

skútr

Míra ochrany tváře závisí především na maximální rychlosti, kterou hodláte jezdit (či kterou je zařízení schopno dosáhnout). Pro nižší rychlosti stačí jednoduchá helma bez hledí a ochrany brady, pokud vám ovšem vadí hmyz, pořiďte si spíše takovou, která má alespoň odklopné hledí na oči nebo kombinujte otevřenou helmu s řidičskými brýlemi.

Na co si dávat pozor při výběru helmy na skútr

Jelikož se jedná o velmi důležitou ochrannou pomůcku, je nutné při výběru helmy dbát na několik zásadních faktorů. Primárně se jedná o ověření certifikace a splnění norem pro produkty distribuované na tuzemském trhu – v tomto případě je rozhodně lepší si připlatit za kvalitu. 

Před koupí si helmu vždy vyzkoušejte, je potřeba vybrat takovou velikost, která vám bude opravdu sedět a nesmí být možné sundat ji po zapnutí jednoduše z hlavy. Nikdy si nepořizujte helmu větší – polstrování má obvykle tendenci mírně splasknout a přilba by se pak uvolňovala, zároveň by však neměla nikde tlačit.