Plast versus hliník – z čeho jsou lepší okna a dveře?

hliníkové dveře

Stavíte nebo rekonstruujete? Tak to vás pravděpodobně čeká i rozhodování nad tím, jaká zvolit okna a dveře. Možná vás jako první napadne plast – jedná se o moderní materiál, hojně používaný, celkem bezproblémový. Zastánci přírodních materiálů pro změnu budou bránit dřevo. My vám ale chceme dokázat, že špičkovým materiálem je hliník s mnoha výhodami a vlastnostmi, které u dřeva a plastu zkrátka nenajdete. 

Jaké jsou hlavní vlastnosti hliníku?

Hliník je lehoučký materiál a navíc si uchovává svůj původní vzhled po celou dobu své životnosti. V České republice se nejčastěji volí plastová okna, protože jsou levnější. Hliník je o něco dražší, ale z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí, což vědí i v zahraničí, kde je mnohem více používaný při výrobě oken a dveří než plast.

Hliník je také velmi odolný a bezúdržbový. Znamená to, že pokud si necháte vyrobit hliníkové dveře nebo okna, nebudete se o ně muset vůbec starat a pravidelně obnovovat jejich povrchovou úpravu, jako se to děje například u oken a dveří dřevěných. 

A poslední významnou vlastností hliníku je to, že hliníkové okenní profily jsou vyplněny tepelnou izolací a systémem těsnění, který zaručuje zadržování tepla interiéru a zároveň odhlučnění místností od venkovního ruchu. Výsledkem potom je, že hliníková okna mají takové tepelně i zvukově izolační vlastnosti, které vám dřevo ani plast nemůže nabídnout.

Kam dřevo a plast nedosáhne

U vaší stavby nebo rekonstrukce může také nastat situace, že budete potřebovat vyrobit velmi atypická nebo nadrozměrná okna. Tady se většinou jiný materiál než je hliník (nebo případně i jiný kov), nebude moct ani použít. Dřevo a plast na to zkrátka nebude vhodný.

Hliníkové systémy vydrží velmi dlouho a nikdy se o ně nebudete muset starat. Okna a dveře z hliníku jsou plně funkční po celou dobu své životnosti. Už to samo o sobě hodně mluví pro jejich výběr.

Sdílet článek