Glukometry pro kontrolování hladiny cukru v krvi

glukometry

S cukrovkou si člověk nesmí nijak zahrávat, protože neléčení vede k poškození důležitých orgánů. K prvotním příznakům patří hubnutí, žízeň a únava. Pochopitelně je lepší si nechat udělat rozbor moči a krve, aby se nemoc jasně specifikovala. 

Glukometry rychle změří hladinu cukru v krvi

Nemocní si musí pravidelně kontrolovat zdravotní stav, aby nedošlo zbytečně k nejhoršímu. Ke zjištění stavu glukózy v těle vám poslouží speciální glukometry, zařízení vhodná i k domácímu používání. Stačí chvilka vašeho času a budete vědět, jak na tom momentálně jste. Kromě času musíte věnovat i kapku své krve, kterou si odeberete svépomocí, a to s využitím lancetového pera s malými jehličkami. Pero je pomocníkem pro vpich a odebrání krve, která se poté nasaje do proužku k testování. Následně vložíte do glukometru a během chvilky se seznámíte s výsledky vašeho měření. 

Výběr glukometru

Snadné monitorování je jistou výhodou, ale nejprve si musíte vybrat správný model, který seženete v lékárnách a zdravotnických potřebách. Jednotlivé druhy se od sebe odlišují nejen cenou, ale funkcemi. Pro někoho bude rozhodující cena přístroje, ale raději si porovnejte i ceny testovacích proužků, které budete kupovat. Uživatelům záleží i na bolestivosti při vpichu, na pohodlnosti a přesnosti měření. Existují tři základní typy glukometrů – fotometrické, elektrochemické a laserové, přičemž momentálně jsou dostupné první dvě varianty. Většinou se pořizují elektrochemické glukometry, jelikož je měření provedeno svižně, pohodlně a s přesnějšími výsledky, které mohou pacienti vidět okamžitě na displeji. Fotometrický glukometr je zastaralý způsob měření a používá se stále méně. Využívají se rovněž testovací proužky, ale měření se zakládá na určení správné barvy, což může být někdy komplikované. Zbarvení navíc ovlivňuje i teplota vnějšího prostředí.