Opatřili jste si už svou první BTC peněženku nebo o tom teprve uvažujete? Možná jste prozatím ve světě kryptoměn spíše nováčky a pořízení tohoto nástroje nezbytného k nakládání s bitcoinem vás teprve čeká. Právě pro tento případ vám dnes chceme nabídnout několik užitečných informací. Informací týkajících se jednotlivých typů bitcoinových peněženek, stejně tak jako i možné budoucnosti, která je nejoblíbenější virtuální měně předpovídána. Pojďme na to!
BTC peněženka se vám může hodit už dnes
Pokud si hodláte opatřit nějaké BTC mince a alespoň příležitostně je také využívat k placení, pak se pochopitelně neobejdete bez speciální peněženky. Tu si lze zajistit hned v několika rozličných variantách a nepochybujte o tom, že se už v současnosti dá využít jak při platbách na síti, tak i v čím dál větším počtu „kamenných“ provozoven. V tomto ohledu není bez zajímavosti, že se Česká republika řadí k zemím, které jsou světu kryptoměn obzvláště nakloněny a to ať už se jedná o množství míst, kde můžete použít vaši BTC peněženku nebo třeba o fakt, že je naše hlavní město dějištěm celé řady „kryptoměnových“ akcí a konferencí.
Lze hovořit o neúspěchu?
Někteří lidé hovoří o výrazném poklesu hodnoty bitcoinu, ke kterému došlo vloni, jako o „prasknutí bubliny“ a nevidí budoucnost této nejrozšířenější kryptoměny nijak růžově. Je však třeba si uvědomit, že je tu s námi už nějakých 10 let a za tu dobu hodnota bitcoinu výrazně vzrostla a to navzdory dosti turbulentnímu vývoji z posledních let. Ano, obzvláště loňský rok silně pocuchal nervy všech větších investorů. Zatímco se například na počátku roku 2017 bitcoin prodával pouze zhruba za 1 000 amerických dolarů, v plné síle se naopak ukázal v prosinci (18 000 USD za minci). Rok 2018 pak znamenal strmý pád, ze kterého se vzpamatovává dodnes (cca 5 000 USD za minci).
5 000 USD není vůbec málo
I „pouhých“ 5 tisíc dolarů je však mnohonásobně vyšší částka, než za kterou byl BTC obchodován ve svých počátcích, kdy se jednalo pouze o jednotky či maximálně desítky dolarů, na které vás pořízení jedné mince tehdy vyšlo. Takže hovořit o neúspěchu této kryptoměny, není rozhodně namístě. Zájem o ni je stále značný, i když je třeba vzít v potaz skutečnost, že je prozatím spíše předmětem investic než běžně používaným platidlem.
I to se však může do budoucna změnit a rostoucí počet míst, kde BTC coby platidlo můžete použít, nasvědčuje tomu, že je zájem o tento způsob využití bitcoinu na vzestupu. Kde není poptávka, nebývá obvykle ani nabídka! A jak už jsme se zmínili, obzvláště Praha je v tomto ohledu městem, kde se lidé platící bitcoinem mohou cítit jako doma.
Z čeho můžete dnes vybírat?
Ale zpět k BTC peněženkám. Než se pro pořízení některé z nich definitivně rozhodnete, měli byste znát alespoň ty nejzákladnější rozdíly, které mezi jednotlivými variantami existují. To podstatné naleznete v přiložené tabulce.
Typ peněženky | Stručná charakteristika |
ONLINE | Je levná a pracuje se s ní snadno. Protože funguje prostřednictvím internetového prohlížeče, je kvůli minimalizaci rizik důležité zvolit si solidní a zabezpečenou platformu. |
SOFTWAROVÁ | Funguje vně webového prohlížeče. Jde o program, který si instalujete do mobilu či notebooku a pokud jde o zabezpečení, to bývá obvykle na slušné úrovni. Ovládání není rovněž nijak složité. |
HARDWAROVÁ | Nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Výhodou je však to, že se jedná vlastně o jakýsi flashdisk, na němž jsou vaše BTC uloženy a dokud se nepřipojíte k síti, jsou tedy jednoznačně v bezpečí. |
PAPÍROVÁ | Slouží pouze k uchovávání bitcoinů. Pro transakce s nimi je nutný převod na některou z elektronických variant peněženky. |
Změna postoje monetárních institucí leccos napovídá
Vaše případné pochyby o budoucnosti bitcoinu a tedy i o tom, zda má vůbec smysl pouštět se do transakcí s touto virtuální měnou, by mohl rozptýlit fakt, že v poslední době dochází k poměrně výraznému posunu v postojích některých monetárních institucí. Ty se k bitcoinu a kryptoměnám obecně doposud stavěly spíše odmítavě, což se projevovalo zejména řadou regulačních a restrikčních opatření.
Některé centrální banky nebo třeba i Mezinárodní měnový fond dnes však již připouštějí, že se BTC, případně i jiná z virtuálních měn, může stát v určité podobě platidlem budoucnosti. Řada centrálních institucí dokonce začala zvažovat i možnost vytvoření vlastní kryptoměny fungující na bázi blockchainu, což je technologie, na které stojí i bitcoin. Ve světle těchto informací se předpoklad, že se třeba právě bitcoin může stát běžnou součástí našeho života, nemusí už jevit jako utopie. Šance tu jsou a to nijak zanedbatelné.
Než si pořídíte první bitcoin…
Pokud nabudete přesvědčení, že je BTC coby platidlo dostatečně perspektivní a rozhodnete se v této virtuální měně provádět co nejvíce vašich finančních transakcí, budete se muset dříve či později rozhodnout pro některou z verzí bitcoinové peněženky, to je zřejmé. Detailnějších informací je o každé z nich na internetu dostatek a tak si jistě vyberete takovou, která vám bude co nejlépe vyhovovat. A možná, že vám s vaší volbou ohledně toho, zda platit či neplatit právě bitcoinem, případně kterou z peněženek zvolit, alespoň částečně pomohl i náš krátký článek.
Nebo jste se dnes nic nového nedozvěděli? A jaký je váš názor na uplatnění kryptoměn v každodenním životě? Souhlasíte, že je to cesta správným směrem?