Místo dřeva je v kotli na pevná paliva možné topit také uhelnými briketami. Ještě než začne topná sezóna, je nutné se na ni připravit a mít dostatek paliva, abyste se mohli v zimě ohřát. Přitom je třeba také vybírat kvalitní topivo za dobrou cenu. V poslední době na oblibě získávají uhelné brikety.
Jak se vyrábějí uhelné brikety?
Zvláště v sousedním Německu patří uhelné brikety k velmi žádanému topivu. A zájem o ně roste pomalu i v našich končinách. Uhelné brikety se vyrábějí lisováním z kvalitního uhlí. Přitom se používá vysoký tlak a dochází k odpaření vody. Brikety jsou díky tomu velmi suché, takže při jejich spalování nevznikají škodlivé zplodiny. Uhelné brikety dokonce ani příliš nedoutnají a je z nich jen velmi málo popela.
Výhody uhelných briket
Velkou výhodou uhelných briket je hlavně jejich vysoká výhřevnost, která se pohybuje okolo 21 MJ/kg. Prohořívají postupně a hoří podstatně déle než klasické uhlí. Když utlumíte přívod vzduchu, dokážou dlouho žhnout. Toto je výhodné zvláště u krbových kamen. Stačí, abyste na noc naplnili topeniště uhelnými briketami, které přes nos budou udržovat teplo v místnosti.
Práce s uhelnými briketami je také příjemnější než s klasickým uhlím. Jsou totiž dodávané na paletách v balících bez přítomnosti uhelného prachu, takže se při manipulaci s nimi tolik neušpiníte. Klidně je můžete nechat i v blízkosti krbových kamen, protože ani zde nehrozí, že bude jejich okolí kvůli briketám špinavé.
Ještě předtím, než si zakoupíte celou paletu uhelných briket, lze koupit pár balíků na zkoušku, abyste poznali, jak s jejich kvalitou a spalováním budete spokojeni.
Jak uhelné brikety skladovat?
Uhelné brikety by se měly skladovat volně ložené, a to v suchém a dobře větraném prostoru. Neměly by být vystavené působení deště nebo sněhu.