Také patříte k lidem, kteří si stoupnou před regály s vínem a vůbec netuší, které by se nejlépe hodilo pro speciální příležitost? Bezradnost většinou končí koupí náhodně vybrané lahve vína za přijatelnou cenu.
Etiketa hodně napoví
Pokud vám záleží na dobrém výběru, pusťte se do čtení etiket, kde najdete hodně informací. Označují se zde odrůdy, výrobkové řady, druh, obsah cukru, ročník sklizně, identifikace původu, obsah alkoholu a jiné údaje. Váš výběr může začít s ohledem na danou situaci, protože ke každé lépe pasuje jiné víno. Sladění s jídlem patří k největším oříškům, ale pokud se budete řídit několika pravidly, nebudete si muset ani chodit pro radu ke zkušeným sommeliérům. Výraznější pokrmy se dobře sladí s výraznějšími víny, která by však neměla přebít chuť toho, co jíte. Bílé víno je nejjemnější, proto ho použijte k sýrům, bílému masu, k rybám a darům moře. Červené víno vyniká nejvýraznější chutí, proto ho slaďte se zvěřinovými pokrmy, ale také s tmavým masem, s extra ochucenými sýry, se sladkovodními rybami. Růžové bude zase sedět k různým druhům salátů.
Správné podávání sektů
Šumivé víno patří k velice oblíbeným při slavnostních příležitostech a oslavách během roku. Šampaňské a sekty se vlastně hodí ke každému jídlu. Podávání je spojeno se správně vychlazenou lahví, a to na tři až pět stupňů Celsia. V lednici ji ideálně nechte ve tmě po dobu jednoho až dvou dnů. Před otevřením se vyhněte prudkým pohybům lahve a natřásání. Sekty se nalévají nejčastěji do sklenic „fléten“, aby z nich pomaleji vyprchaly bublinky. Během nalévání se sklenice nakloní, aby nedošlo k vypěnění sektu. Sušší druhy se doporučují lidem, kteří si hlídají váhu, ale také těm, kteří se i po dlouhé oslavě chtějí cítit dobře, tedy bez toho, aby je výrazně ovlivnila konzumace alkoholu z předešlého večera.