Tipy na ubytování v Rakousku – nejen pro lyžaře

Lyžování v Rakousku

Rakousko je zemí, která pro svůj turismus může využít krás Alp. Za nimi míří i čeští turisté, a to prakticky během celého roku. V rakouských Alpách se dá prožít jak letní dovolená, tak pochopitelně i ta zimní lyžařská. Ubytování v Rakousku nabízí rozmanité varianty a záleží jen na prioritách každého návštěvníka. 

Mnoho lidí si při pomyšlení na rakouské ubytování představí naprosto typické alpské stavby s dřevěnými balkony, které jsou v létě zpestřeny pestrobarevnými květinami a v zimě romanticky pocukrovány sněhem. Často tyto alpské chalupy a chaty leží ve svazích a z balkonů se tak nabízí úchvatný pohled do okolí. 

Rakouské alpské chaty a chalupy mají své kouzlo a jen málokdo si umí rakouské hory bez těchto staveb představit. Není to ale jediná možnost ubytování v Rakousku. Poměrně široká je i nabídka moderních horských hotelů, apartmánových domů, prázdninových domů, a nebo třeba tradičních selských statků.

Lyžování v Rakousku, podobně jako lyžování v Itálii, má dlouhou tradici. Velká část ubytovacích kapacit v rakouských alpách je z jistě pochopitelných důvodů přizpůsobena k pobytu lyžařů. Mnohé místní hotely či jiné formy ubytování nabízejí tzv. ski-in / ski-out. To znamená, že za sjezdovkami není nutné nikam dojíždět, z i do hotelu se dá dostat k nejbližší sjezdovce již přímo na lyžích.

Kromě toho si řada poskytovatelů ubytování v Rakousku uvědomuje, že člověk sem jede proto, aby si odpočinul. Investují tak nemalé prostředky do wellness zón, bazénů, saun a dalších relaxačních možností. Tím pádem si na své přijdou i nelyžaři a také ti, kteří zde chtějí trávit dovolenou i během jiných než zimních měsíců. Jaké jsou tedy oblíbené cíle? 

Dachstein – v létě i v zimě

Oblast kolem pohoří Dachstein bezpochyby patří k oblíbeným turistickým cílům, a to bez ohledu na roční dobu. V létě sem jezdí statisíce nadšenců horských túr různých obtížností, v zimě je to známá a oblíbená destinace pro lyžování v Rakousku. V obou případech se zde návštěvník může těšit na úchvatné krajinné scenérie, pohostinnost a široké možnosti ubytování, z nichž vybíráme 3 tipy.

Falknsteiner Hotel Schladming

Falknsteiner Hotel Schladming se nachází v samém centru dění – přímo v centru městečka Schladming. V tomto případě se nejedná o typickou alpskou architekturu, naopak. Hotel se pyšní moderní architekturou s majoritním využitím dřeva a skla. Dřevo je také častým prvkem v interiéru hotelu, který nad rámec ubytovacích služeb nabízí také wellness zónu na ploše 1 500 m2. Lyžaře jistě potěší, že se nachází jen 400 m od sjezdovky Planai. Na své si zde v zimě přijdou i nelyžaři. Schladming totiž nabízí sedm kilometrů dlouhou sáňkařskou dráhu s denním i nočním provozem.

Aparthotel Ramsau Eberlehnerhof

Tento hotel, který naopak nezapře stylovou alpskou architekturu, se nachází na vyvýšeném místě v Ramsau am Dachstein v nadmořské výšce 1 100 metrů. Nabízí také vyšší ubytovací kapacitu v prostorných a komfortně zařízených apartmánech. Leží přímo u menšího lyžařského vleku, ke kterému se návštěvník dostane na lyžích přímo z hotelu. Pro návštěvu dalších sjezdovek je už zapotřebí použít bezplatné skibusy. Ledovec Ramsau se nachází ve vzdálenosti 9 km, skiareál Planai 9,5 km.

ubytování rakousko

Tradiční alpská rakouská architektura k ubytování v Rakousku jednoznačně patří.

Villa Florl

Villa Florl nabízí ubytování poskytující více soukromí. Jedná se o apartmánové domy “zastrčené” v postranních uličkách Schladmingu a přitom jen 500 m od lanovky Planaibahn. Apartmány o velikostech 38-65 m2 jsou ideální volbou pro početné rodiny s dětmi. Ve vybavení proto nechybí dětská postýlka ani jídelní židlička. Wellness zóna zde má podobu finské sauny, bio sauny, infračervené kabiny a relaxační místnosti.

Sölden Arena Ötztal v blízkosti ledovců

K nejvyšším položeným zimním oblastem v Rakousku patří Sölden Arena-Ötztal. V mnohých popisech se často využívá srovnání s podstatně známějším Kitzbühelem. Lyžaři ocení především to, že díky ledovcům Rettenbach a Tiefenbach si zde lze prodloužit lyžařskou sezónu až do jarních měsíců. V těsném sousedství se ve zdejší oblasti nachází honosná sídla s luxusními službami a menší rodinná střediska

Villa22

Pro ty, kdo na první místo staví především soukromí a “rodinnou” formu ubytování, je určeno ubytování Villa 22 v Piburgu. Jedná se o horský apartmán, ve kterém se člověk opravdu bude cítit jako doma. K dispozici má celkem tři ložnice, vybavenou kuchyň, terasu a 2 zastřešená parkovací stání. Maximální kapacita apartmánu je 6 osob, takže je to ideální volba pro rodinnou dovolenou. Villa 22 leží v blízkosti tří lyžařských areálů – Oetz, Ötztal Areny v Söldenu a Obergurgl. Je to ale také skvělé výchozí místo pro pěší výlety během letních měsíců. 

Hotel Bergland

Pětihvězdičkový designový hotel s panoramatickým wellness na ploše 1 700 m2 cílí na nejnáročnější klientelu, která chce v době dovolené zažít jen samý luxus. Pokoje mohou mít od 38 m2 až po 212 m2, součástí tohoto největšího apartmá je například i krb pro dokonalou atmosféru. Hotel Bergland se nachází přímo v centru Söldenu a k lanovce to trvá jen 1 minutu chůze. 

lyžování v Itálii

Z mnoha rakouských hotelů nebo jiných ubytovacích zařízení se dá na sjezdovky dostat rovnou na lyžích.

Hotel Edelweiss

Hotel Edelweiss nabízí zmíněnou variantu ski-in/ski-out. Leží v nadmořské výšce 2 090 metrů a kromě wellness zóny a bazénu nabízí také sympatický vinný sklípek. Ubytovací kapacita se dělí mezi klasické pokoje hotelového typu a prostornější apartmány. Hotel Edelweiss zachovává tradiční architekturu, i když vzhledem ke své velikosti může být jen stěží pojmenován jako horská chalupa či chata. 

Kitzbühel to nejlepší z nejlepších 

Už výše v článku byl zmíněn Kitzbühel. Jedno z nejznámějších a nejluxusnějších středisek bývá nazýváno Monte Carlo Alp. Jeho součástí je i známá sjezdovka Hahnenkamm, pravděpodobně nejnáročnější sjezd Světového poháru. Ke kladům této lyžařské oblasti patří bezpochyby velikost areálu a ultramoderní, expresní a vyhřívané lanovky. Naopak k negativním stránkám patří náchylnost nižších poloh, tedy dojezdů sjezdovek, k oblevám. Podobně to mají některá místa pro lyžování v Itálii, kde se řada středisek nachází v nižších nadmořských výškách. A tipy na místní ubytování?

Kempinski Hotel Das Tirol

K zástupcům luxusního ubytování v této oblasti patří Kempinski Hotel Das Tirol s moderní a elegantní architekturou s velkým podílem použitého skla, dřeva a kůže. Nejbližší sjezdovka se nachází ve vzdálenosti 80 m a do samotného Kitzbühelu je to zhruba 7 km. Opět se jedná o hotel ski-in/ski-out. Famózní je velikost wellness zóny, která se rozkládá na ploše 3 600 m2. Hotel nabízí více než 120 pokojů, 22 apartmánů a luxusní penthouse. 

Apartments Foidl

S tradiční architekturou a neokoukatelnými výhledy na Hahnenkamm Peak a pohoří Wilder Kaiser přichází Apartments Foidl. V rámci ubytování má návštěvník k dispozici studia i apartmány, velkou zahradu pro hosty, saunu a hernu se stolním tenisem a oblíbeným fotbálkem. 

Na zastávku skibusu to je jen 60 metrů. Hosté, kteří zde již byl ubytováni, často zmiňují rodinnou atmosféru.

Hof Hintererb

V Rakousku lze po chvilce hledání najít i specifické, méně tradiční formy ubytování. Příkladem toho může být třeba farma Hof Hintererb, nacházející se přímo v Kitzbühelu. Pro ubytované hosty nabízí absolutní soukromí, nachází se zde totiž jen jediný apartmán. K dispozici mají návštěvníci lyžárnu a v letních měsících mohou využít prostorné zahrady.

Sdílet článek