Každý, kdo se někdy stěhoval nebo organizoval přepravu zboží či materiálu z bodu A do bodu B, dobře ví, že vše zorganizovat není snadné. A zdaleka se nejedná jen o nutnost stanovení odhadu časového harmonogramu celé akce a zorganizování případné výpomoci. Je třeba zajistit automobil, případně jiný dopravní prostředek s dostatečnou kapacitou ložné plochy. Je-li odhad organizátora akce chybný a vše se do něj nevejde, bude třeba jet opakovaně a dojde k nemalému zpoždění i k citelnému navýšení finančních nákladů. Je-li navíc pronajaté vozidlo rezervováno jen na konkrétní časový interval, může mít poté další zakázku a nezbude, než narychlo shánět náhradu. Komplikace se pak navíc obvykle kumulují.
U nákladu je třeba znát jeho hmotnost. K jejímu zjištění slouží průmyslové váhy
Kapacita však není to jediné, co hraje při přepravování nákladů roli. Nezbytné je samozřejmě zajistit dobrý technický stav transportních prostředků i manipulační techniky a splnit všechny zákonné normy. K tomu nedílně patří i stanovení přesné hmotnosti nákladu, které zabrání jak pokutám za překročení dopravních předpisů, tak i předčasnému opotřebení vozidla. U správně naloženého nákladního i osobního automobilu se navíc výrazně snižuje riziko nehody. To platí zejména pro havárie, jejichž příčinou je smyk nebo špatné odhadnutí brzdné dráhy. Příliš naložené auto je méně stabilní a je u něj vyšší pravděpodobnost, že řidič nezvládne řízení v zatáčce, na namrzlé vozovce i na dálnici. Navíc se výrazně zhoršuje chování brzd, které mohou dokonce i zcela selhat. Nebezpečí hrozí i nadměrně zatíženým letadlům, lodím i vlakům.
Jaké průmyslové váhy nejčastěji využívají dopravci, podniky a logistická centra?
Průmyslové váhy jsou nezbytné v celé řadě odvětví. Nejběžnější průmyslová váha je bezesporu autováha. Pro vážení letadel se zase používá tenzometrická váha a pro palety jsou určeny plošinové váhy. Veškeré průmyslové váhy přesně přizpůsobené požadavkům zákazníka dodává společnost Tenzona.