Proč je v autě imobilizér?

imobilizér

Víte, zda vaše auto má nebo nemá imobilizér a k čemu slouží? Není vidět, není slyšet, ale když přestane fungovat, s autem nemáme šanci odjet. Proč?

Bez klíče nestartuje

Většina moderních aut už má imobilizér ve své výbavě běžně. Jedná se o elektronický mechanismus, který blokuje provoz některých systémů auta, a brání tak nastartování motoru bez správného klíče s kódem. Při snaze auto nastartovat je z řídící jednotky vyslán signál a zabudovaný čip v autoklíči potvrdí jeho příjem, čímž dojde k odblokování mechanismů a lze nastartovat. Zjednodušeně řečeno, pokud nemáte k aut správný klíč, nikam s ním neodjedete. Imobilizér tak brání váš vůz proti zlodějům, protože ho nenastartují a tedy s ním neodjedou . Nefunkční jsou díky němu i triky s propojením kabelů a nastartováním přes ně, to už dnes patří jen do filmů. Novější vozy takto obejít start neumožní.

S opravou nečekejte

Při prvních náznacích jakékoli poruchy neváhejte s opravou a objednejte se do servisu. Pokud startujete teprve na několikátý pokus, bliká kontrolka imobilizéru nebo hned po nastartování dojde k vypnutí motoru, nejspíše se jedná o závadu na imobilizéru. Podle typu závady je pak vhodné opravit řídící jednotku nebo přenastavení samotného imobilizéru, chyba může být také na straně čipu. Ten je standardně schovaný v klíči od auta, tedy spíše v jeho plastovém krytu, a někdy je nutná výměna, zvlášť, pokud došlo k jejich poškození. Když tak dojde k jakékoli komplikaci s klíči od vašeho vozu nebo nestandardnímu chování po nastartování, neváhejte s návštěvou servisu. Vyhnete se tak možným problémům v budoucnu.

Ve starších autech bývá imobilizér s pevným kódem, modernější vozy už kódy generují a tak se stále mění. Pro diagnostiku imobilizéru je tak potřeba přistavit celý vůz, nestačí jen samotné klíče.