Máte rádi bujaré veselí karnevalů, masopustů a maškarních rejů? V našich zemích sice nemáme karneval věhlasný jako ten v Riu nebo Benátkách, přesto mají veselice s maskami a maškarami tradici i u nás.
Od Mikuláše do Popeleční středy
Chladnou část roku si zpříjemňujeme veselicemi už od nepaměti. Je to doba, kdy byla úroda pod střechou a lidé na vsi měli více času na to se sejít a pobavit se.
Kromě tradičních svátků, kdy chodí ulicemi typické masky (Lucky, Mikuláš, Čert, Tři králové), jsou dodnes oblíbené masopustní oslavy a průvody masek. Ve městech tyto tradiční zvyky nahradily plesy a maškarní bály.
Jak si vybrat masku
Tradiční masopustní masky mívaly svou symboliku, proto než si půjdete vybrat kostým na maškarní bál, možná vás něco z historie inspiruje. Například medvěd měl magický vliv na úrodu a plodnost. Žena, která si s ním zatančila, si plodnost zajistila. Dříve se hodně používaly masky zvířat, lidé věřili, že s jejich podobou si zajistí i jejich vlastnosti. Obliba zvířecích masek přetrvává dodnes.
Hodně se v průvodu objevoval ženich s nevěstou, masopust totiž býval obdobím sňatků. Také smrtka nechyběla – představovala konec zimy.
Dnes jsme mnohem kreativnější
Na současný karneval masky vybíráme o poznání kreativněji: vedle Pierotů a Kolombín se na plesech běžně objevují například piráti, harémové odalisky, upíři i víly. Samostatnou kapitolou jsou masky s podobou známých osobností, a tak nikoho nepřekvapí, že se na maškarním bále potká Elvis s Marylin Monroe.
Svou oblibu neztrácí ani elegantní masky inspirované benátským karnevalem, ať už jsou to stylizované masky na polovinu obličeje, bílé masky volto či masky s dlouhými zobáky připomínající ty, které nosili lékaři v době moru.
Skutečně velký výběr najdete v obchodě Ptákoviny Praha. Masky a kostýmy si můžete včetně všech doplňků zakoupit, nebo si jen vypůjčit. Než začne plesová sezóna, stojí za to se u nich vybavit.