Perlivé víno od Vinigrandi: Lambrusco a Prosecco

perlivé víno od Vinigrandi

Většina slavnostních příležitostí se neobejde bez “bublinek” – perlivé víno od Vinigrandi se proto objevuje na oslavách, svatbách, narozeninách nebo vernisážích. Stačí nachystat skleničky, správně vychladit a užít si nezapomenutelnou atmosféru s přáteli, podtrženou dokonalou chutí, vůní a jemným perlením. Perlivé víno je nejen v Itálii označováno jako Frizzante.

Perlivé víno Vinigrandi

Mezi nejznámější perlivá vína patří oblíbené italské Lambrusco. Tato červená odrůda se používá na výrobu perlivého vína, které okouzlí svou sytou rudou barvou a výraznou chutí. Lambrusco se podává chlazené a jeho chuť souzní s pečeným skopovým nebo vepřovým masem, oblíbené a vhodné je také k sýrům parmazánového typu nebo k těstovinám. Odrůda se podle dochovaných zápisů z historie pěstovala a konzumovala již za doby římského císaře Augusta na konci období, které zde bylo před naším letopočtem.

Nejčastěji je výsledné lambrusco červené, výjimečně však z této odrůdy vznikají i růžová nebo červená perlivá nebo šumivá vína. Ostatně stejně jako z ostatních modrých odrůd hroznů vinaři občas vyrobí tiché víno růžové nebo bílé (v České republice označováno jako tzv. klaret).

Je třeba zmínit, že Lambrusco nejsou pouze perlivá vína. Kvalitní láhve Lambrusca se také vyrábějí pouze druhotným kvašením, bez dosycování oxidem uhličitým. Vzniká tak víno šumivé, neboli sekt. Postup výroby a výsledná chuť se samozřejmě také promítne do vyšší kvality a ceny produktu. A například Lambrusco, jež pochází z oblasti Modena, se pyšní chráněným zeměpisným označením původu.

Je libo Lambrusco přímo z kohoutku?

Tato představa je jistě úsměvná. Ale, ruku na srdce, koho by nelákalo, natočit si oblíbený alkoholický nápoj na oslavě přímo z kohoutku? A představte si, že v italské Modeně se toto opravdu stalo! Lambrusco teklo z kohoutku a kdo jej stihl načepovat, jistě si to náležitě užil.

Bublinky pro všechny!

Nejznámějším typem vína, které se prodává v kvalitě jako perlivé i šumivé víno, je bílé Prosecco. U šumivých vín se jedná o splněné podmínky italského apelačního systému o původu vína DOC. U perlivého Prosecca jde opět o nápoje dosycované nebo sycené pomocí CO2.

Jak se v teplých dnech osvěžit?

Odpověď je nasnadě. Dáme si bublinky. Jak se správně orientovat v nabídce perlivých a šumivých vín? Kolik stojí a jak neudělat chybu při výběru? Proč nás po bublinkách někdy bolí hlava a jak se tomu vyhnout? Dbejte rad zkušeného sommeliéra.

Výroba perlivých vín

Lambrusco dříve vznikalo přirozeným kvašením v lahvi (jako například i pravé šampaňské). Dnes však častěji producenti těchto vín využívají jednodušší metodu kvašení ve velké nádobě, které se říká Charmatova metoda. Tato vína jsou poté dosycována oxidem uhličitým, pokud nesplňují normu perlivosti. U perlivých vín se jedná o minimální tlak 1-2,5 baru, u šumivých vín musí být splněn minimální přetlak 3 a více barů. Tento tlak se měří při teplotě 20 °C. Na rozdíl od tichých vín, která mají přetlak maximálně do 1 baru při stejné teplotě.

A jakým vínům dáváte přednost vy? Slaďoučké lehké perlivé víno nebo raději víno suché jako trn? Baví vás vybírat vína podle toho, jak se hodí k pokrmům, nebo dáváte přednost pití vína samostatně? Máte svého favorita mezi italskými nebo francouzskými „bublinkami“? Napíšete nám o něm?