Dřevostavby. Nejčastější mýty o dřevěných typech domů

moderní dřevostavby

Dřevostaveb se v naší zemi staví stále více. Rychlost jejich stavby se nedá srovnat se zděným domem. Zatímco zděný dům musí přes zimu vymrznout, stavba moderní dřevostavby se pohybuje v řádu týdnů nebo měsíců. Stále ale existuje spousta mýtů, které ohledně dřevostaveb uslyšíte. 

Dřevo nevydrží tak dlouho

Propaganda stavebních firem zafungovala a velká část veřejnosti si opravdu začala myslet, že dřevěné stavby nevydrží tak dlouho jako zděné. O opaku se můžete sami přesvědčit po celé naší zemi. Dřevěné kostely, domy a roubenky naleznete po celé naší zemi. Pokud se udržují, jejich životnost je i několik století. Stejně jako v případě zděných budov. 

Dřevostavby jsou hořlavé

I tento mýtus se v českém rybníčku poměrně hojně rozšířil. Při stavbě jakékoliv stavby je nutno dodržet přísné protipožární postupy, ať již pro zděnou, nebo i dřevěnou stavbu. Proto se materiály střídají a používá se odolných protipožárních materiálů. Stále je ale nutno přiznat, že velký požár domu nevydrží žádné materiály – zděný dům či dřevěný – nikdo z nás si nepřeje, aby k požáru skutečně došlo. 

Výskyt plísní 

Možná jste se také setkali s názorem, že u dřevostaveb dochází ke vzniku plísní. Ano, dochází. Stejně jako u zděných budov. Ovšem pouze u těch staveb, kde stavební firma nedodržela postup uvedený v projektové dokumentaci, tedy nesprávně umístila hydroizolaci. Pokud se staví zděný či dřevěný dům a izolace se provede správně, výskyt plísně nehrozí. Známe jsou však i případy, kde staví srub či roubenka svépomoci, bez zkušeností, nejlépe podle návodu z Youtube a výsledek není překvapivý.

Tepelně akumulační schopnosti

Mnozí lidé se domnívají, že v rámci dřevostavby budou muset řešit tepelně akumulační schopnosti jejich nového domu. Jasně a stručně: Obávají se, že budou muset více topit. Ve skutečnosti je to tak, že v klasicky provedené dřevostavbě s izolací je potřeba o jeden stupeň nižší teploty pro to, abyste se cítili pohodlně ve srovnání s tepelnou pohodou, kterou potřebujete ve zděném domě. 

U dřevostaveb, stejně jako u zděných domů, platí, že je nejdůležitější kvalitní stavitel, který poctivě dodržuje pravidla.