Jak na vrácení daní z Německa?

Spousta Čechů pracuje v Německu, některé firmy tam vysílají svoje pracovníky. Jestli se to týká i vás, měli byste zpozornět, protože pravděpodobně máte nárok na vrácení daní z Německa. Nemějte strach, jednání s německými úřady sice není snadné, ale nemusíte na něj být sami. 

vrácení daní z Německa lze žádat až 4 roky zpětně, takže pokud jste tam měli pracovní vztah mezi lety 2017 a 2021, máte pravděpodobně nárok na peníze, respektive na daňový přeplatek. I když jste v Německu pracovali jen pár měsíců, určitě si o peníze požádejte, pokud splňujete podmínky daňové rezidence. Pracujete-li v Německu nyní, tedy až v roce 2022, budete muset rok počkat. O přeplatky lze žádat vždy od začátku následujícího roku.

Proč máte nárok na peníze a kolik jich asi bude?

Stejně jako se podává daňové přiznání v Česku, funguje to tak i v Německu. Jako běžný zaměstnanec odvádíte daň z příjmu a její část lze získat zpět. Obvykle jde o poměrně slušné částky, což ostatně vyplývá i z toho, že německé platy jsou vyšší než v Česku. 

Společnost TJ-Legal, která pomáhá lidem vyřizovat vrácení daní z Německa, uvádí, že nejčastěji získává přeplatek ve výši 703 € až 5 041 €, což opravdu nejsou zanedbatelné částky.

Vyřízení všech formalit nějaký čas trvá, průměrná doba získání je 16 týdnů. TJ-Legal si ze získaného přeplatku nechává 15,48 %. Když však uvážíte, že za vás vyřeší veškeré formality a vy peníze získáte zcela bez práce, jde o příjemnou cenu.

Co budete pro získání přeplatku potřebovat?

Budete muset předložit potvrzení o zdanitelných příjmech v Německu, dokument je německy nazýván Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung. Získat byste ho měli od svého zaměstnavatele, pokud ho z nějakého důvodu nemáte, budete dokládat aspoň poslední výplatní pásku. Dále budou třeba doklady pro odpočitatelné položky (nájemní smlouva, technický průkaz atd.).

Chtěli byste získat své peníze od německých úřadů? Začněte na stránce TJ-Legal.