Zdravý a kvalitní spánek? Roli hraje i poloha ve spánku

matrace

Trápí vás bolesti zad a zatuhlé svaly krku? Snažíte se mít dostatek pohybu, omezujete sezení, a přesto se problémů nemůžete zbavit? Příčina může být tam, kde byste ji vůbec nehledali – v poloze, ve které spíte. Možná vás tato informace překvapí. Většina z nás totiž cítí po ulehnutí na lůžko obrovskou úlevu a uvolnění celého těla. Způsob jak spíte, může být ale opravdu onen zakopaný pes a příčina vašeho každodenního fyzického diskomfortu. Polohami ve spánku ovlivňujeme nejen správnost držení těla, ale také například to, jestli nás pálí, nebo nepálí žáha.

Zdravá poloha spánku

Spaní na zádech je považováno za nejpřirozenější relaxační polohu. Ne nadarmo se v poloze na zádech odpočívá při cvičení jógy. Jeho benefity jsou značné. Pravidelná poloha tzv. „mrtvého muže“ zlepšuje držení těla, dokáže ale i snížit bolest hlavy, posílit vás po energetické stránce a eliminovat poruchy spánku. Ano, poloha na zádech umí velmi dobře relaxovat vaši páteř. Neopomíjejme ale fakt, že k tomu potřebujeme také kvalitní matraci. Starý gauč nám dobrý spánek nikdy nepřinese. Spaní na zádech by se měli vyhýbat lidé, kteří řeší problémy s chrápáním. Bohužel, jakkoli je tato poloha zdravá, diagnózu spánkové apnoe nepodporuje – naopak, vaše chrápání znásobí. Hledáte novou matraci, jež se přizpůsobí vašim spacím polohám? Zkuste https://www.matrace-matex.cz/kategorie/69-matrace-120×200.

Kdo spí na břiše, trpí

Poloha na břiše patří mezi nejoblíbenější formy usínání. Spaní na břiše se ovšem příliš nedoporučuje. Podle odborníků může stát za značnými zdravotními problémy. V této poloze trpí zejména krční páteř a bedra. Ta jsou vystavována tlaku do nezvyklého zakřivení. Poměrně velká váha pak leží na plicích a nezřídka způsobuje poruchy dýchání. Nejvíce ale trpí váš krk, který je neustále vykřivený. Krční páteř pak dostává opravdu zabrat, což lze poznat například na brnění horních končetin. Kdo se chce kvalitně vyspat a zároveň mít kolem sebe dostatek prostoru, ocení tyto matrace https://www.matrace-matex.cz/kategorie/71-matrace-160×200.

Ležíte-li na levém boku, podporujete svůj krevní oběh a masírujete jak játra, tak ledviny. I spaní v této poloze tak je velmi dobrou prevencí proti oteklým nohám, zejména v těhotenství. V případě, že trpíte pálením žáhy, určitě se vyhněte spaní na pravém boku – vaše potíže by se mohly zhoršit.