Zájem o novostavby u nás nepolevuje a to navzdory vysokým cenám. V Praze více než 100 a v Brně klidně i přes 80 tisíc, tolik zde nejčastěji dáte za 1m2 nového bytu

novostavby

Vysoký zájem o novostavby, který navzdory stále rostoucím cenám téměř nepolevuje, je u nás patrný především ve větších městech. Je zřejmé, že prim zde hrají zejména Praha a Brno. Jde přitom jak o neutuchající poptávku, tak i o opravdu extrémní cenovou hladinu. Obojí je zde totiž v současnosti pro bydlení více než typické a týká se to především nových nemovitostí, i když hlad po starších bytech je stejně tak jako i jejich ceny rovněž dosti vysoký. Nás dnes bude zajímat především pár konkrétních údajů z realitního trhu v Praze a v Brně a podíváme se ve stručnosti i na to, v čem spočívají hlavní příčiny drahého bydlení.

Novostavby jsou dražší nejméně o 20 %

Tím, co je krom jiného pro právě dokončené stavby typické, je v porovnání s naprostou většinou starších nemovitostí hlavně jejich vyšší cena. Ta se i v závislosti na lokalitě může lišit o 20, ale klidně i více než o 100 %. Prahu i Brno pak v tomto ohledu charakterizují zdaleka nejmenší rozdíly mezi staršími a zcela novými byty, s nimiž se v rámci celé republiky můžeme setkat. Pohybují se v průměru jen okolo 20 – 24 % a dáno je to mimo jiné právě enormní poptávkou po bydlení všeho druhu, která výrazněji zdražuje i bydlení starší. Na většině jiných míst ČR je totiž zájem o starou zástavbu obvykle podstatně nižší, což ji zásadním způsobem zlevňuje, zatímco novostavby jdou na odbyt dobře a jsou také proto o poznání dražší.

Rozdíly v cenách nových a starších bytů v Praze a v Brně

Město Novostavba Starší nemovitost Rozdíl v %
Praha 107 830 Kč/m² 89 700 Kč/m² 20,2 %
Brno 80 300 Kč/m² 64 400 Kč/m² 24,5 %

V Praze vás metr vyjde už na 107 tisíc

Při zběžném pohledu na nabídky developerů v našem hlavním městě si jistě všimnete především faktu, že je zde k dispozici jen minimum takových, u kterých je požadovaná částka nižší než 100 000 Kč za metr podlahové plochy. V této souvislosti určitě stojí za zmínku iniciativa některých pražských radních, kteří chtějí navrhnout snížení DPH (dnes 15 – 21%) právě z nových bytů, což by mohlo poněkud vylepšit jejich dostupnost.

Jistě, najdou se zde i takové projekty, které jsou stále ještě prodávány levněji, ale nijak výrazně a je jich omezené množství. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční v novostavbě v naší metropoli už překonala částku 107 tisíc Kč. Zdaleka nejdražší je samozřejmě střed Prahy, kde se objevují i takové sumy jako 193 tisíc/m². To jsou skutečně vysoké cifry. I další statistický údaj vypadá poměrně hrozivě, tedy alespoň pro ty, kteří by se do Prahy rádi přistěhovali. O čem je řeč? O takřka devadesátiprocentním zdražení zdejších novostaveb, k němuž došlo jen za poslední čtyři roky! Zájem je i přesto stále veliký.

A jak jsou na tom v Brně?

Zájem o byty v Brně stále roste a to navzdory zvyšujícím se cenám. Za metr v brněnských novostavbách sice už dáte i přes 80 tisíc korun, nicméně jen za první půlku roku 2018 se jich v meziročním srovnání prodalo ve městě dvojnásobné množství, a sice 460. V porovnání s rokem 2017 jsou přitom dražší zhruba o 13 %. Průměrný jednopokojový byt vás vyjde cca na 3,1 milionu a dvoupokojový na 4,4 milionu korun. Situaci na zdejším realitním trhu by jistě mohl vylepšit nový území plán, který by umožnil podstatně rozsáhlejší výstavbu a jehož návrh se právě navzdory určitým komplikacím připravuje. V platnost snad vstoupí ještě před koncem roku 2022.

3 hlavní příčiny nedostupných bytů

Jak je vidět z čísel v přiložené tabulce, tak lidé u nás stále preferují život pod vlastní střechou a do nájmů se příliš nehrnou. Snad i to je jednou z příčin vysokých cen vlastnického bydlení, ať už ve starších nemovitostech nebo v těch čerstvě vybudovaných.

Jak se u nás bydlí (09/2018)?

ZPŮSOB BYDLENÍ KOLIK PROCENT LIDÍ TAKTO ŽIJE
Vlastní dům 39 %
Nájemní byt 24 %
Vlastní byt 22 %
Družstevní byt 10 %
U příbuzných, jinde 5 %

Nicméně za hlavní faktory stojící za drahým bydlením lze podle názorů celé řady odborníků považovat především toto:

1. BEZPEČNOST A VÝNOSNOST REALITNÍCH INVESTIC

– Vzhledem k tomu, že je Česká republika investory považována za zemi bezpečnou, nakupují u nás mimo jiné i nemovitosti. Týká se to především Prahy, ale stranou nezůstávají ani jiná větší města. K vysoké poptávce investorů pak přispívají i nízké úrokové sazby, které jim zajišťují slušné výnosy z vloženého kapitálu. Tato poptávka tlačí na růst cen tuzemských nemovitostí.

2. POTÍŽE VE STAVEBNICTVÍ

– Zdlouhavé povolovací procesy, zastaralé územní plány a nedostatek kvalifikovaných pracovních sil jsou nejčastěji zmiňovanými překážkami rozsáhlejšího budování, které by snad jako jediné mohlo lidem přinést o něco levnější bydlení. Pomůže s tím novela příslušného zákona, kterou už v dubnu podpořil i prezidentův expertní tým? Uvidíme.

3. EKONOMICKÁ PROSPERITA ČR

– Svůj díl „viny“ má i poměrně dlouhotrvající hospodářská prosperita naší země a s ní související zdražování, které se pochopitelně nevyhnulo ani realitám.

Přinese změnu nový zákon?

Stále obtížnější cenová dostupnost bydlení, jehož názorným příkladem jsou právě i extrémně drahé novostavby, je bezesporu dobrým důvodem k tomu, aby se změnily úřední povolovací postupy. Přebujelá byrokracie, která je jednoznačně tím hlavním, co brání rozsáhlejší bytové výstavbě, snad díky připravovaným změnám zákona brzy vezme za své. Za jak dlouho a s jakou intenzitou tyto změny promluví do nabídkových cen nových a potažmo i starších nemovitostí, na to si však bohužel musíme ještě počkat.

Věříte také, že rychlejší výstavba může byty skutečně zlevnit? A hledáte bydlení v Praze, v Brně nebo snad někde docela jinde?

Sdílet článek