Vyznáte se v pomůckach na cvičení jógy?

jóga

Když se poprvé rozhodnete pro jógu, je těžké vědět, co potřebujete koupit. Dnes existuje poměrně veliké množství vybavení, pomůcek a doplňků, které patří ke cvičení jógy,proto je dobré znát pár základních
informací o nich. Tradičně staří jogíni v podstatě nepotřebovali nic, minimálně něco na zakrytí země nebo hlíny když cvičili v přírodě. Bude záležet na tom, zda se praxi budete věnovat i doma nebo pouze ve studiu, kde si prakticky téměř všude dnes můžete základní vybavení jako podložku zapůjčit.

Níže přinášímeseznam věcí, který pokrývá základní potřeby na jógu, a dále se dozvíte co všechno se vám ještě může časem hodit.

jóga oblečení

JOGA OBLEČENÍ

Může se to zdát samozřejmostí, ale mnozí lidé, kteří jsou v této praxi noví, nevědí vždy, co si mají dát na sebe. Oproti běžnému oblečení na sport budete při józe potřebovat něco, co vám umožní pohyb do každé strany a dokáže se natáhnout do maximální délky, aniž praskly švy nebo se už jóga oblečení nikdy nevrátilo do původního tvaru. Při cvičení se můžete někdy ocitnout i v obrácených pozicích (dole hlavou) či přesouvat své tělo do pozic, které jsme nezažili na tělocviku.

PODLOŽKA NA YOGU A TAŠKA

Většina studií poskytují podložky na cvičení na zapůjčení. To je v pořádku pro vaše první hodiny, ale myslete na to, že stejně jako vy je používá množství jiných lidí, proto doporučujeme časem si pořídit vlastní.

Prémiové jóga podložky mohou být poměrně, drahé okolo 1900 – 2500 Kč. Klasické, použitelné na jógu, začínají od 400 Kč. Pokud jste opravdu připraveni zavázat se ke cvičení jógy, vaše podložka bude zřejmě ta nejhlavnější součást jógové praxe na delší dobu.

Rozhodněte se, které funkce podložky jsou pro vás důležité – například délka, tloušťka, materiál, trvanlivost, pohodlí, trakce – pak si pořiďte podložku s dobrými recenzemi na základě vašich potřeb. Mezi nejznámější značky výrobců podložek patří Manduka, Liforme, Yoga Design Lab, Lululemon, Prana a Bodhi.

Pokud mátejiž vlastní podložku na jógu, budete ji pravděpodobně nosit s sebou, proto je třeba, abyste si zakoupili tašku na podložky nebo popruh.

jóga podložky

Další doplňky a pomůcky

Jóga bloky se používají,aby se vám pohodlněji cvičilo a zlepšilo se vaše zarovnání v pozicích. Bloky jsou zvláště užitečné při stojících pozicích, ve kterých mají být vaše ruce na podlaze.

Jóga popruhy, které můžeme také nazývat pásky, jsou zvláště užitečné pro pozici, kde se musíte držet nohou, ale nedosáhnete tam. Popruh v podstatě působí jako prodlužovač. Například v pascimottanasana, pokud nedokážete své nohy s rukama v sedě dopředu složit, můžete omotat popruh kolem spodní části nohou a držet.

Poskládané přikrývky mohou být také použity pro zvedání boků během sezení, nebo na poskytnutí podpory během ležení. Například, když sedíte se zkříženýma nohama, tak pod své hýždě můžete umístit přikrývku, abyste si zvýšili boky. Přikrývky se hodí po celou hodiny jógy a můžete je použít na zakrytí během závěrečné relaxace – Shavasana.

Bolstre mají široké spektrum použití pro jogínů. Můžete je použít namísto smotaných přikrývek. Můžete je umístit pod kolena nebo záda při sklopení, pro podporu a pasivní strečink. Jsou zvláště užitečné v restorativní a prenatálních lekcích jógy.

Jóga kola jsou relativně nové pomůcky a začínají získávat oblibu ve studiích jógy. Tyto kola mají průměr přibližně 32 cm a jsou široké cca. 13 cm. Když se postavíte vzpřímeně, můžete si lehnout na kolo nebo na něj položit nohu či ruku, abyste prohloubili své pozice a zvýšili pružnost. Pomalu otáčejte kolem dál, když relaxujete v každé pozici. Kola mohou být také použity při pokročilém cvičení jako způsob, jak zlepšit stabilitu, nebo vám dodají podporu během náročných pozic.

Jógový ručník může byt všestranná pomůcka ve více případech. Pokud se nadměrně potíte, nebo rovnou jdete na horkou jógu, tak vám ručník bude velmi platný.Nakonec kvalitní ručník s protiskluzovou vrstvou může být i lehká varianta podložky na cestování, která se vždy vejde do kufru.

Podpůrná židle od FeetUp je patentovaný, německý vynález vyrobený z kvalitních materiálů a vynikající povrchové úpravy. FeetUp židle vám pomůže procvičit záklon i inverze s lehkostí a oporou. Díky své stabilitě je FeetUp oblíbenou pomůckou při náročnějších pozicích v aktech, které vyžadují pevný core těla a motoriku. Stejně je velmi nápomocný i pro začátečníky, kteří potřebují jistotu a stabilitu. S FeetUpem si můžete dopřát čas při učení se pozic jako můstek, štír či stoj na hlavě.

jóga