Vybíráte školu? Jste-li milovník fyziky, máme pro vás tip

kalibry

Je pravdou, že fyzika není silnou stránkou drtivé většiny studentů. O to více ale, jak se zdá, fascinuje ty, kteří se v této oblasti našli. Možná i vy patříte mezi ně, ať už na základní nebo na střední škole, a přemýšlíme, jak ve studiu pokračovat, abyste měli k fyzice blízko. Alternativou, která se nabízí, je meteorologie, věda o počasí. Tou se ale dnes zabývat nebudeme. My bychom vám rádi představili obor, ač zní podobně, je zcela odlišný. Jedná se o metrologii, vědu zabývající se měřením a kontrolou jakosti. Název oboru pochází z řečtiny. Označení metron znamená měřidlo, zatímco logos znamená nauku – tedy věda o měření.

Dáte-li se na studium metrologie, stane se z vás metrolog. To je profesionál v oblasti měření, který provádí kontrolu, kalibraci, a údržbu technicky složitých a vysoce přesných přístrojů. Více informací o kalibraci sledujte například zde https://www.kalibry.cz/.

Vedle provádění typových a specializačních zkoušek přístrojů metrolog dále zpracovává nejrůznější expertizy a současně vymýšlí nové návrhy kalibračních postupů pro různá zařízení. Vedle kontroly samotné také vede související dokumentaci ke všem odborným úkonům. Metrologické zabezpečení měřického a výrobního procesu se uplatňuje především v řízení kvality.

Co dalšího metrolog ovládá?

Metrolog má vedle své odbornosti zpravidla dobré znalosti v oblasti geodézie, v oblasti stavebních a strojírenských konstrukcí i technologií. Je samozřejmě také schopen orientovat se v jednotlivých souvisejících právních předpisech. Rozhodnete-li se pro studijní obor metrologie, budete následně schopni coby profesionálové provádět i velmi detailní měření. A jaké jsou předpoklady studenta oboru? Metrolog by měl být manuálně zručný a pečlivý. Samozřejmostí by mělo být jeho technické myšlení a chápání fyzikálních procesů v celé jejich šíři.

Jaké je uplatnění absolventa metrologie?

Velmi dobré. Můžete se stát součástí profesionální metrologické firmy tvořenou specialisty na kalibry. Ti se v některých případech zabývají i speciálními zakázkami dle výkresu zákazníka a dodávkami atypických kalibrů, jež mimo jiné naleznete tady https://www.kalibry.cz/kalibry/valeckove-kalibry/. Obojí by znamenalo další rozvoj vašich znalostí.