Vybíráme pračku do domácnosti. Podle čeho se orientovat?

Určitě se shodneme na tom, že domácnost bez pračky nemůže dlouho normálně fungovat. V ruce prát hromady prádla nelze, i když to bývalo v dávné minulosti naprosto běžné. Naštěstí moderní doba je ve znamení nejrůznějších pomocníků v domácnosti, mezi které patří i automatické pračky. Ušetří spoustu času a práce. Jak si vybrat tu nejlepší?

Pozor na energetický štítek

Nákup pračky byste rozhodně neměli unáhlit. Nejedná se o levnou záležitost a určitě budete chtít, aby vám sloužila dobře a dlouho. Jedním z hlavní parametrů, jež by vás měly zajímat, je spotřeba elektrického proudu. K tomu slouží energetické štítky, jimiž je vybavený každý spotřebič. Nejúspornější jsou pračky s označením A+++. Patří ale k těm dražším variantám. 

Vyšší cena vás třeba může od koupi odradit, ale taková pračka vám přinese nejvíce úspor do domácnosti. Vložená investice se tedy po několika letech praní vrátí v úspoře vody a elektřiny. Dalším podstatným parametrem je hlučnost. Platí to zejména pro pračku, kterou budete mít v bytě v koupelně nebo v kuchyni, aby vás svým hlukem nerušila.

Přední, nebo horní plnění? A co sušička? 

Existují dva typy praček – s horním plněním nebo s předním plněním. Nemáte-li dostatek prostoru v bytě, pak se oplatí koupit pračku s horním plněním, která bývá užší. Vhodná je i pro seniory, protože se k prádlu není třeba shýbat. Většinou ale mívá menší výběr funkcí. Pračka s předním plněním vyžaduje více prostoru okolo sebe, aby bylo možné dvířka otevřít. Nabízí snadnou manipulaci s prádlem, mívá velkou kapacitu bubnu. A je možné na ni postavit sušičku, která už bývá nedílnou součástí pracího procesu. Bez sušičky je nutné řešit, kde sušit prádlo, což v malém bytě nemusí být právě jednoduché. Sušička tento problém vyřeší. Není proto divu, že si lidé v současné době kupují oba elektrospotřebiče.