Víte, na co se zaměřit při výběru spacáku?

Potřebujete na letní sezónu nový spacák? Bohatá nabídka leckoho může nechat na vážkách, jaký si vlastně vybrat. Máme pro vás pár tipů, na co se při výběru spacáku do kempu i na letní túru zaměřit.

Výběr spacáku podle velikosti

Na velikosti spacáku opravdu záleží. I proto se dělí na pánské spacáky (nebo také unisex), dámské a dětské. Pánské spacáky mají obvykle velikost v rozmezí 210 až 230 centimetrů. Drobnější žena (nebo i muž menší postavy) se v takovém spacáku dostatečně nezahřeje, protože má mezi nohama a koncem spacáku příliš místa, kterými teplo utíká.

Dalším rozdílem mezi dámským a pánským spacákem je (kromě designu) často také větší izolační vrstva v ženských spacích pytlích – výrobci tím reagují na to, že ženy většinou snášejí chladnější teploty o něco hůře.

Výběr spacáku podle materiálu

Dalším důležitým faktorem při výběru je materiál.

Základní rozdělení spacáku podle materiálu je na péřové a syntetické. Syntetické spacáky se dále dělí na spací pytle z dutého vlákna nebo z mikrovlákna.

Jaké jsou mezi nimi největší rozdíly?

Péřové spacáky patří k těm nejkvalitnějším, které můžete pořídit. Jsou nejlehčí, mají nejmenší objem, takže vám nezaberou příliš místa v batohu a k tomu mají nejlepší izolační vlastnosti. Skutečně vás tak zahřejí i ve velmi chladných teplotách.

Na druhou stranu patří také k nejdražším a nejhůře se udržují. Při správné péči vám však skutečně vydrží dlouhá léta.

Syntetické spacáky z dutého vlákna už jsou dnes také velmi kvalitní a můžete pořídit i lehčí variantu kolem 1,5 kilogramu. Obecně se však řadí k nejlevnějším, nejtěžším a nejméně hřejivým.

Oproti tomu mikrovlákno nabízí skvělý poměr, pokud koukáte na cenu i na výkon. Jsou o něco lehčí než spacáky z dutého vlákna a současně mají i vyšší hřejivost.

Největší výhodou syntetických spacáků je cena, snadnější údržba, a především jsou vhodné i pro alergiky.

Výběr spacáku podle pohodlí a teplotního komfortu

U spacáku je také velmi důležitý jeho teplotní komfort.

Nejvíce vás zajímá teplota zmíněná u hodnoty komfort, která označuje teplotu, ve které vám bude ve spacáku nejlépe. Limit je teplota, ve které byste měli v pohodlí přečkat noc, pokud se ve spacáku choulíte. Extrém už může vést k podchlazení. Horní extrém naopak označuje teplotu, ve které už vám bude ve spacáku příliš teplo, ta se však našich středoevropských podmínek spíše netýká.

Teď už víte, co všechno musíte při výběru znát a můžete se pohodlně pustit do nákupů!

obrázek: Unsplash.com