Víte, jak správně cvičit s činkami?

činky

Mezi nejpoužívanější posilovací pomůcky patří činky. Aby byl jejich přínos pro naše cvičení co největší, musíme je také umět správně používat a nedělat chyby.

Síla opakování

Činky jsou cenově dostupné a nabízí širokou škálu váhových variant i možností využití. Od nejmenších, které mají jen jeden kilogram a používají se pro zvýšení zátěže třeba při aerobiku, až po ty, které mají desítky kilogramů a zvládnou je jen trénovaní sportovci. Nejčastější chyba začátečníků je ta, že používají na všechny cviky činky stejné, většinou lehké, váhy. Zvedání příliš lehkých vah není moc efektivním způsobem posílení těla. Druhou chybou je pravý opak, tedy zvedání příliš těžkých vah a přeceňování vlastních sil. To pak může vést k úrazu, natažení nebo natržení svalu a k nucené pauze od cvičení na dlouhou dobu. Každý sval v těle má ale jinou sílu, je proto potřeba přizpůsobovat i zátěž, tedy používat odlišné váhy.

Technika je důležitá

V základní výbavě k domácímu cvičení by tak měly být jednoruční činky, a to alespoň ve dvou různých váhách. Obecné pravidlo je, že když daný cvik opakujete po dvanácté a pocítíte únavu, je cesta správná. Pokud můžete pokračovat bez problémů dál, je váha příliš nízká, a pokud už nemůžete po pátém opakování, je dobré ubrat. Třetí chybou bývá chybná technika, často uchvátaná, což může také zvyšovat riziko úrazu. Cvičte v plném rozsahu pohybu, stále stejným tempem, nenechte se strhnout hudbou nebo chutí mít co nejrychleji cvičení za sebou, zbytečně pak ztrácíte svůj čas. Pokud se posilovací pomůcky používají správně a bez chyb, je dosažení cíle mnohem rychlejší a samozřejmě i bezpečnější než s chybami, proto je správná technika provedení cviku velmi důležitá.

Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl, není tak nutné tápat a na vše přicházet postupně. I když dávíte přednost cvičení doma, může vám lekce se zkušeným trenérem velmi pomoci a posunout vás blíž vyhlédnutým cílům.