Umíte se starat o pneumatiky pro svůj vůz?

použité pneumatiky

Na své auto máme většinou dvě sady gum, letní a zimní. Měníme je podle ročního období a zákona a jinak si pneumatik moc nevšímáme. Správná péče jim ale umí prodloužit životnost a ovlivnit jejich kvalitu.

Starší jako nové

Jak dlouhá je životnost pneumatik a který zákon to určuje? Možná jste se teď zarazili a hledáte v paměti, jaká je správná odpověď. Ona ale neexistuje, protože životnost pneumatik je závislá na mnoha faktorech. Které gumy ještě jsou vhodné pro provoz a které už ne úplně přesně určit ani definovat nejde. Proto je možné na auto dávat i použité pneumatiky, které mohou být i v lepším stavu než nové. Velký vliv na životnost pneumatik má totiž skladování, a tak i když je na každé pneumatice uvedené datum výroby, jedná se o celkem nic neříkající údaj. Špatné skladování může způsobit, že letošní gumy budou v horším stavu než skvěle skladované, dva roky staré gumy. I proto je dobré neřešit výběr pneumatik jen podle ceny, ale zaměřit se i na to, jak a kde jsou skladované.

Na co se zaměřit

Skladování je důležité nejen u dodavatelů a servisů, ale také pak u svých pneumatik. Po přezutí ze zimních na letní nebo obráceně nám zůstane jedna sada, kterou aktuálně nepotřebujeme. Tu pak často necháme jen tak v garáži nebo ještě hůře, na dvoře pod plachtou, a sami si tak ničíme pneumatiky, i když je nepožíváme. Správný postup je pneumatiky omýt, nechat uschnout a pak je vyrovnat do regálů nebo polic na místě, které je chráněné před přímým sluncem, mrazem i deštěm, má stabilní teplotu a je dobře větrané. Všechny tyto podmínky dohromady nemusí být snadné splnit zvlášť, pokud nemáte svou garáž. Třeba když bydlíte v paneláku v hlavním městě a nechcete si gumy naskládat do kuchyně, vyplatí se popřemýšlet nad využitím služeb profesionálů. Například uskladnění pneumatik v Praze vyřeší problém s místem a zároveň máte jistotu, že pneumatiky jsou uskladněné správně a neničí se.

Pneumatiky denně používáme a jsou na autě stejně důležitým prvkem, jako třeba volant nebo motor. Měli bychom jim tak věnovat patřičnou pozornost a péči, aby nám sloužily co nejdéle.

Sdílet článek