Udržitelná domácnost

dřevěné brikety v kartonu

Ochrana přírody je velkým tématem posledních let. Tzv. udržitelnost můžeme spatřit napříč nejrůznějšími sektory. Velké firmy vyrábí oblečení a obuv z přírodních materiálů, dbá se na pěstování lokálních potravin. Díky nákupu zmíněných věcí přispíváme k udržitelnosti i my. Je však více způsobů, jak se můžeme do ochrany přírody zapojit. Jedním z nich je vytvoření udržitelné domácnosti. Že nevíte jak na to? My vám to prozradíme. Čtěte dále!

Udržitelnost a topení

Chceme-li topit v našich kotlích, krbech a kamnech efektivně a relativně zdravě, měli bychom tomu přizpůsobit i otop. Nejlépe uděláme, budeme-li topit materiálem, který je lokální a díky tomu i snadno dostupný. Řešením mohou být pelety, popř. dřevěné brikety v kartonu. Ty jsou velmi skladné a nemusí se jimi tak často přikládat. Mají totiž vyšší výhřevnost než dřevo, a díky tomu hoří mnohem déle. Další výhodou je i to, že při jejich spalování vzniká jen malé množství popelu. Ten se pak nemusí tak často vynášet. Briketám navíc nevadí ani vzdušná vlhkost. Můžete je tak s klidem skladovat pod plachtou či pod venkovním přístřeškem. Samozřejmě se však dřevěné brikety nesmí dostat do kontaktu s vodou.    

Úspora energie a vody

Šetření energie a vody hraje v procesu udržitelnosti důležitou roli. Začíná to již při nákupu domácích spotřebičů. Dobře uděláme, pořídíme-li si kvalitní modely. Ty poznáme i podle energetického štítku, který nám prozradí, kolik energie díky spotřebiči ušetříme. Dále je dobré, abychom dostatečně naplňovali kapacitu našich spotřebičů. Když pereme, tak ne pouze dvě trička. Když myjeme nádobí v myčce, naplníme ji efektivně podle daných držáků. Dalším efektivním opatřením v našich domácnostech je instalace šetrných led žárovek. Dobrá jsou i tzv smart světla, která se zapínají pomocí detekce pohybu. Jestli-že máme klasická světla, měli bychom je po opuštění místnosti vždy zhasnout. A pozor! Existují také spotřebiče, které čerpají energii i po jejich vypnutí. Máte-li takový doma, vypínejte jej po použití vždy ze zásuvky. 6Šetřit energii můžeme i v naší koupelně. Jestli-že máme sprchový kout, můžeme do něj nainstalovat sprchovací hadici s perlátorem. Ten efektivně provzdušní proud vody a sníží tak jeho průtok. Vodu můžeme šetřit i při ručním mytí nádobí nebo při čištění zubů. Při mytí nádobí ve dřezu tak používejte špunt. Při čištění zubů zase nenechávejte téct vodu proudem.

Třídění odpadu a další tipy

Ochrana přírody jde ruku v ruce s recyklací. Je dobré, abychom nepoužívali produkty na jedno použití. Dále bychom měli třídit alespoň základní opad. Tím se rozumí papír, sklo a plasty. Jestli-že toto třídění již ovládáte, můžete jej vylepšit o další kategorie. Kontejnery na třídění odpadu jsou již na každém rohu. Třídění by tak měla být hračka. Dobré je, učíme-li třídit odpad i naše děti. Ty si pak postupy zautomatizují a budou to brát jako běžnou součást jejich života. Udržitelnost podpoříme i v tom případě, že nebudeme plýtvat potravinami. Pomoci nám s tím může stanovení jídelníčku na celý týden. Nakupovat bychom měli s rozmyslem a jen to, co zvládneme zpracovat. A ještě jeden tip na závěr. Když se vám v domácnosti něco rozbije, zamyslete se nad tím, zda to zvládnete opravit. Není hned třeba běžet do obchodu pro nové zboží. Příroda se vám za to poděkuje.