Topení peletami – trend šetrný k ovzduší

pelety cena

Aktuálně je nejefektivnějším způsobem vytápění neúnavné letní sluníčko. Nenechte se ale zmást. Právě léto je ideálním obdobím pro plánování zimního topení, zejména pokud uvažujete o nové alternativě. Potom, až se zima zeptá, budete ke svému štěstí připraveni, místo toho, abyste byli překvapeni. V dnešním článku se zaměříme na stále populárnější způsob vytápění, vytápění peletami. O jaký typ topiva se vlastně jedná a proč jsou tolik oblíbené?

Šetrné k přírodě i vaší peněžence

Pelety jdou ruku v ruce s ekologií a jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, vedle toho představují snadno dostupnou a levnou alternativu. Tyto malé nenápadné „granulky“ se vyrábějí z odpadu vznikajícího při výrobě, nejčastěji při opracování suchého smrkového dřeva.  Tento odpad se drtí a následně je s pomocí těžkých lisů zpracován do formy drobných válečků. Ty pak překvapí kvalitní výhřevností, samozřejmě závislou na síle stlačení a vlhkosti materiálu. Obecně lze ale říci, že nemají daleko k dobře prosušenému dřevu z jehličnanů.

Jaké jsou výhody peletek?

První z nich je bezesporu pro pelety cena. Samozřejmě hraje roli to, jak velkou plochu potřebujete vytopit i to, jakou má váš dům tepelnou ztrátu. To jsou ale snadné počty, na jejichž konci velmi pravděpodobně dojdete k závěru, že se vám peletky vyplatí. Jaké vás, předběžně, čekají investice? Přirozeně investice do pelet. Ty se ale řadí, jak už jsme řekli výše, mezi ty dostupnější. Výraznější investice, upozorňujeme, že rychle návratná, bude investice do kotle na peletky. Jejich prodej rok co rok roste. Proto jsou také podporovány dotacemi, což je velká výhoda.

Další výhodou je malé množství popela, jež během topení v kotli zůstává. Samotné přikládání je pak kladem s velkým V. Zatímco u dřeva musíte poměrně často přikládat, mají kotle na pelety zásobníky, které „přikládají samy“. Stačí je čas od času naplnit. Stojíte-li před rozhodnutím, zda si tento typ topení pořídit, máte na své straně celou řadu výhod. Ideálně oslovte zkušeného prodejce  a doptejte se ho na vše, co vás k tématu zajímá.

Sdílet článek