Tipy na zdravé a chutné svačiny

cvičení na posilovacích strojích

Určitě už jste slyšeli, že pro zdravé hubnutí je potřeba zmenšit jednotlivé porce jídla a jíst například každé tři hodiny. Pokud si nedovedete představit, co přesně byste měli jíst mezi snídaní, obědem a večeří, inspirujte se zdravými a chutnými svačinami.

Sladká svačina

Milovníci sladkého zajásají při zjištění, že existuje i zdravá sladká svačina. Mezi takovou patří například domácí mussli tyčinka, případně domácí sypané mussli. Stejně tak si na sladkou svačinu můžete připravit tvaroh s ovocem a oříšky, jogurt s ovocem a semínky, případně mug cake, což je ovesný dezert z mikrovlnky. Sladkou svačinu si dejte v ten den, kdy jste měli slanou snídani, ideálně alespoň hodinu před cvičením na běžeckém páse nebo eliptickém trenažéru.

Slaná svačina

Na slanou svačinu si můžete dát podobné potraviny, jako používáte na slanou snídani. Může to být například plátek žitného nebo celozrnného chleba, dva plátky šunky a k tomu rajče nebo paprika. Stejně tak to může být vejce natvrdo, zeleninový salát a kousek pečiva. Slanou svačinu si vyberte v ten den, kdy máte sladkou snídani.

Množství jídla

Co se týče množství jídla, snažte se vždy jíst tak, abyste mohli zhruba za hodinu cvičit, ať už se jedná o posilování s činkami nebo cvičení na posilovacích strojích. Vždy se snažte nepřejíst, ale najíst dosyta. U svačin můžete zmenšit množství porcí, oproti snídani, až na třetinu.

Jak často jíst

Jezte tak často, jak vám to vyhovuje. Obecně se doporučuje mít alespoň pět jídel denně. Zkuste tedy zhruba do hodiny po probuzení snídat. Poté si dejte za dvě až tři hodiny menší svačinu. Následně za další dvě až tři hodiny oběd. Mezi obědem a odpolední svačinou si na chvíli odpočiňte, relaxujte, běžte se projít a po odpolední svačině si dopřejte alespoň půl až hodinu cvičení. Ideálně se cvičení věnujte ještě před večeří. Večeře by pak měla být alespoň dvě hodiny před spaním.

Jídlo a cvičení

Pokud se snažíte zhubnout, pracujete na své fyzické kondici nebo cvičíte pro zdraví, správná strava vám bude velkým pomocníkem. Nejenže svých cílů dosáhnete rychleji a snáz, ale zároveň vás bude pestrý a zdravý jídelníček motivovat k pravidelnému cvičení. Nezapomínejte, že to děláte pro sebe a pro svůj dobrý pocit. A kdy začít? Co takhle ještě dnes?