Tápete ve výběru školního batohu nebo aktovky? Poradíme vám

batoh

Je léto a pandemie pomalu odeznívá – ideální čas na nákup školního batohu nebo aktovky. Při výběru tohoto školního vybavení byste určitě neměli šetřit časem, ani úsilím. Dítě ho totiž bude nosit na zádech minimálně dva roky, což v takovém věku znamená, že s ním bude také růst. Nesprávná volba totiž může dítěti způsobit bolesti zad, hlavy a v nejhorším případě také trvalé poškození páteře.

Rozdíl mezi aktovkou a batohem

Na první dobrou poměrně elementární znalost, opakování je však matka moudrosti. Společensky je dané, že se aktovka hodí pro první, druhou a někdy třetí třídu základní školy. Aktovka se otevírá namísto zipu takzvanou klopou, se kterou se snadněji manipuluje. Standartně disponují jednou velkou přihrádkou, která nabízí lepší přehlednost a stabilitu. Oproti tomu batohy jsou vhodnější pro starší žáky, jsou vybaveny více komorami, které nabízí větší úložný prostor.

Jednotlivé parametry aneb na co se zaměřit

Každá aktovka a každý batoh by měl být vybaven ergonomickou schopností tvarovat záda za přítomnosti polstrovaných ramenních popruhů. Chybět by neměly ani reflexivní prvky, jelikož bezpečnost je vždy na prvním místě. Dále panuje obecná shoda na tom, že by školní taška pro první stupeň neměla přesahovat hmotnost 1,2 kg, pro druhý stupeň pak 1,4 kg.

Dále se také doporučuje si ověřit, zdali má školní taška certifikaci potvrzující kvalitu, tedy že prošla nezávislými testy. Design má též své opodstatnění, pokud se dítěti bude líbit, bude i větší šance, že se bude o to více do školy těšit.

Při výběru školních tašek pro vaše milované potomstvo buďte vždy obezřetní, může to totiž mít zásadní vliv na jejich zdraví. Vybírejte tak, jako byste nakupovali sami pro sebe, jedině tak jim zaručíte kvalitní průchod školním obdobím.