Stále chytřejší telefony vládnou světu

iPhone

Vybíráte nový chytrý mobilní telefon? V tom případě je první otázka daná a nejedná se o barvu ani cenu. Než uděláte jakýkoli další krok, měli byste si být jisti něčím jiným – a sice zdali Android, anebo Apple. Tyto dva operační systémy jsou natolik odlišné, že doslova rozdělují celý IT uživatelský svět. My si ale myslíme, že je takovéto konkurenční prostředí velmi, velmi zdravé. Nuže, pojďme se tedy podívat, v čem se tyto systémy a mobilní telefony od sebe liší.

Revoluční iPhone

Zatímco mobilní telefony s Androidem jsou tu, zdá se, už odnepaměti, kdy naprosto revolučním způsobem povýšily původní tlačítkové telefony, byl to až první iPhone z roku 2007, jenž opravdu rozpoutal revoluci na poli chytrých kapesních přístrojů. Představil dotykový display a umožnil svým majitelům vyřizovat emaily prostřednictvím telefonu, ale nejen to. iPhone v podstatě změnil pohled na to, co lidé do té doby považovali za chytrý telefon. Vývojáři Applu totiž vměstnali do kapesního přístroje výkon a dovednosti osobního počítače. Díky tomu jsme najednou mohli i na malé obrazovce brouzdat po internetu tak, jak jsme to znali jen u počítače. V telefonu byl najednou i prostor pro hudbu, možnost sledovat videa, hrát graficky náročnější hry a vůbec – mít v kapse miniaturní computer.

Android se rychle inspiroval

Technologie, jež se ve světě mobilních telefonů poprvé objevily společně s Applem, záhy následovala bystrá konkurence. Ať už se jednalo o multidotykový displej, výkonný procesor s kvalitní kamerou či gelokaci, to vše je dnes charakteristické pro každý chytrý telefon a představuje v podstatě základní výbavu mobilu. Po průkopnících ze stáje Android, značkách HTC a Samsung, se v posledních letech vyrojila řada nových značek, jež směle a velmi hrdě konkurují, jak kvalitou, tak cenou. Mezi nejoblíbenější se dnes řadí dravý Xiaomi nechávající starší kolegy sebevědomě za sebou.

Jaký tedy?

Apple nabízí svůj vlastní hardware i software a na trh nepustí žádnou aplikaci, již předem nevyzkouší. Právě skvělá kvalita a následná spokojenost uživatelů z něj dělá top výrobce dneška. Vedle toho je Android otevřená platforma mající dnes pod palcem většinu chytré elektroniky napříč výrobci. Přístroji, které spolu komunikují, si tedy můžete vybavit celou domácnost. Zatímco iPhone drží cenu standardně vysoko, protože za top kvalitu se platí, je Android většinou cenově velmi přístupný. Nyní už tedy záleží jen na vás, pro co se rozhodnete.