Školní rituály aneb jak zvládnout začátek školy

aktovky do školy

Začátek školního roku představuje náročné období pro všechny děti. Po sladkém prázdninovém nicnedělání, na které se tak snadno a rychle zvyká, opět přichází brzké ranní vstávání a halda povinností k tomu. Je třeba najít určitý systém, který dětem se zvládnutím všech úkolů pomůže.

Vytvořte režim

Především u prvňáčků, kteří teprve před pár dny nastoupili do školy, je vytvoření pravidelného a pevného režimu důležité, protože jim může pomoci i v dalších letech jejich studia. Naplánujte den tak, aby dítko vědělo, co ho čeká, tedy kdy musí chodit spát, kdy musí vstávat, kdy může odpočívat, kdy je čas na dělání úkolů a chystání aktovky do školy. Daleko snáz se pak bude adaptovat na novou situaci. Některé děti si nové povinnosti osvojí za pár týdnů, jiné potřebují víc času. Pravidelnou společnou přípravou a s notnou dávkou trpělivosti to ale všechno zvládnete. Postupně budete plnit už jen úlohu jakéhosi rádce a nakonec dítko přípravu batohu do školy i další školní povinnosti zvládne úplně samo.

Přizpůsobte se dítěti

Začátek školy bývá pro mnohé děti psychicky náročný, usnadnit jim ho můžete třeba různými rituály. Aby nebyly hned ráno ve spěchu, zmatku a pod velkým stresem, natočte budík o pár minut dřív, ať nemusíte potomka neustále popohánět k rychlejšímu tempu. Čas, který získáte navíc, využijte třeba pro klidnou společnou snídani. Po příchodu domů a sundání školního batohu potřebuje dítko nějaký čas na vydechnutí, proto ho do dělání úkolů hned nehoňte. Zároveň ale nenechávejte školní povinnosti až na večer, kdy už je váš potomek unavený.

Oceňujte snahu

Všichni rodiče by chtěli mít samozřejmě doma jedničkáře. Oceňte ale spíš snahu, nesrovnávejte ho s jeho spolužáky ve třídě, nesnažte se tlačit na výkon. Chvalte ho za to, co se mu povede a zvyšujte mu tak zdravé sebevědomí. Zároveň ho motivujte k další práci a povzbuzujte ho i malými drobnostmi. Ukažte mu třeba, jak se mu naučené vědomosti budou hodit v praktickém životě. Snažte se rozvíjet jeho specifické schopnosti. Jít si za tím, co je zajímá, je daleko důležitější než perfektní známka ze všech předmětů. Nemyslíte?

Sdílet článek