Rodinné domy z developerských projektů – hlavní výhody a nevýhody

rodinný dům z developerského projektu

Uvažujete o koupi rodinného domu z developerského projektu, ale ještě nejste zcela přesvědčeni, zda půjde o nejoptimálnější řešení? Výběr nového bydlení je totiž jedním z nejdůležitějších životních rozhodnutí. Je přirozené, že se chcete rozhodnout správně a zvolit nejlepší možnou variantu. Proto jsme pro vás přehledně shrnuli výhody a nevýhody nákupu nového domu od developera. Projděte si všechna pro a proti.

Rodinné domy z developerských projektů představují nejjednodušší cestu k novému bydlení

Bydlet ve svém domu je snem mnohých z nás, ale bohužel ne všichni si ho můžeme splnit. Jedno je ale jisté. Nový rodinný dům představuje maximální komfort a výrazně zvyšuje životní standard. Koupit ho je bezesporu velmi dobrá investice do budoucna. Nicméně v daný okamžik půjde o investici velmi nákladnou.

Jak bydlet v novém?

Nejprve si shrneme, jaké máte vlastně možnosti.

  • Můžete stavět svépomocí. Tato možnost se jeví jako nejlevnější varianta. Je ale časově, psychicky i fyzicky nejnáročnější. Navíc si sami musíte hlídat všechna nová vládní nařízení a zákony o novostavbách. Od roku 2020 musí být všechny novostavby ekologické a od roku 2021 budou muset novostavby zachycovat, nebo vsakovat dešťovou vodu. Stavba svépomocí se lehce může proměnit v noční můru bez konce.
  • Stavební společnost vám postaví dům na klíč (ať už podle vašeho návrhu, nebo si vyberte z nabídky typových staveb). Tato varianta je samozřejmě rychlejší a méně stresující, ale také dražší. Když si vyberete některý z typových domů, celý proces pravděpodobně ještě více urychlíte. Předem si ale ověřte, zda vám v typové novostavbě firma umožní individuální změny.
  • Vyberete si nemovitost z developerského projektu. Jde o ejpohodlnější a nejjednodušší variantu ze všech tří jmenovaných. To samozřejmě není jediná výhoda developerského projektu. Další si podrobněji rozebereme v následující kapitole

3 hlavní výhody koupě domu od developerské společnosti

  1. Pohodlí a komfort.
  2. Nadstandardní služby. Nic neřešíte, přijdete takříkajíc k hotovému. Developer vám představí všechny své projekty (dostupné lokality, typy staveb, dispozice, velikost pozemků atd.). Pokud bychom to řekli velmi zjednodušeně, přijdete a vyberete si z katalogu nemovitost, která vám nejvíce vyhovuje. Tím to ale nekončí. Developer zařídí také všechny administrativní záležitosti a zajistí financování stavby.
  3. Dům vám staví kvalifikovaní dělníci. Developeři také používají osvědčené stavební materiály a nejmodernější stavební technologie, sledují aktuální trendy v oblasti architektury a energetické spotřeby. Navíc mohou využívat velkoobchodní slevy, takže si mohou dovolit nabízet velmi kvalitní stavbu za rozumnou cenu.

O rodinné domy je obrovský zájem

Trend stěhování z velkých měst do okrajových částí a na venkov dorazil ze západu i do ČR. Poptávka po rodinném bydlení roste a dlouhodobě převyšuje nabídku. Tuto situaci ještě umocnila probíhající pandemie koronaviru. Nejvíce je to patrné v hlavním městě. Pražané kvůli koronaviru poptávají rodinné domy se zahradou. Konkrétně v Praze je nabídka velmi omezená. Pokud se ale rozhodnete pro developerský projekt v první fázi, můžete si vybírat, změnit dispozici novostavby a navíc v předprodeji i ušetříte.

A jaké jsou hlavní nevýhody?

  1. Vysoká pořizovací cena.
  2. Pokud si koupíte nemovitost v první fázi projektu, počítejte s čekací lhůtou v řádu měsíců až několika let.
  3. Při nákupu nemovitosti v třetí fázi (doprodeji) máte mnohem menší výběr a nelze provádět individuální změny (dispozice, podlahy, obklady atd.).
  4. Špatný výběr developerské společnosti vás může přijít velmi draho. Pokud se rozhodnete pro služby nováčka na trhu, nesete určité riziko. Zvolte si developera, který už má za sebou několik úspěšně dokončených projektů.

Dům od ověřené developerské společnosti je sázkou na jistotu

Pokud se nechcete zabývat stavebním procesem a nutnou administrativou, je pro vás developer jasnou volbou.

S nemovitostí si kupujete také nadstandardní služby, díky kterým se nemusíte téměř o nic starat.

To se samozřejmě odrazí v pořizovací ceně. V případě, že projekt existuje pouze na papíře, musíte počítat s poměrně dlouhou čekací lhůtou.

Pořídili jste si stavbu od developera? Jak zpětně hodnotíte své rozhodnutí? Rozhodli byste se i nyní stejně?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše osobní zkušenosti.

Sdílet článek