Říkal tu někdo CNC obrábění? Ano, dnes již úplně všichni

CNC frézování

Těžko by se dnešní svět technologie obešel bez CNC obrábění, které už na začátku tohoto tisíciletí vzalo u nás výrobní podniky útokem. Pouhých pár zkušebních zapnutí přesvědčilo i ty nejortodoxnější obráběče, že se jedná o naprostou revoluci.

Přechod k počítačem řízenému obrábění

Samozřejmě se nechceme dotknout konvenčních strojů, jež i v dnešní době mají svou nezastupitelnou funkci a dokáží stále vyčarovat solidní kus práce. Majitelé obou typů strojů ale jasně vidí, že CNC jsou zkrátka přesnější, rychlejší a mnohem lepší na sériovou výrobu. Problém je spíše ve shánění kvalitních operátorů/programátorů.

Výrobní podniky, které nejsou šťastnými majiteli nového typu strojů, musí velmi často hledat zprostředkovatele CNC obrábění. Pokud můžeme poradit, rozhodně si předem nechte vyrobit pár ukázkových kusů, než uzavřete dohodu (zásilka plná zmetků by vás mohla vyjít velmi draze).

Multifunkční svět CNC

Svět počítačem řízených strojů není jen CNC soustružení, jak si někteří lidé myslí. Soustruhy jsou úžasný technologický výdobytek, ale sám o sobě samozřejmě nedostačující. Pro řádnou výrobu je základem přidat do vínku také CNC frézování, jež v kombinaci se soustruhem tvoří neporazitelné duo.

Ne, že by frézky neuměly vrtat ve všech možných úhlech a směrech (zvláště ty pětiosé), ale ne každý podnik potřebuje frézovací schopnosti a spokojí se klidně jen se samotným vrtáním. To nás přivádí ke třetímu parťákovi, nazvanému CNC vrtání. Spojením zmíněných tří disciplín zvládnete svůj podnik opravdu vyzdvihnout.

Na závěr je potřeba zmínit, že někdy je mnohem výhodnější neutrácet za drahé stroje a je lepší si nechat vyrobit potřebné výrobky od firmy, specializující se na CNC. Především pokud nemáte v plánu rozjet roky a roky sériové výroby, potřebné k zaplacení takové nákladné srandy, jako je CNC obrábění.