Promoce v roli gratulanta a jak se na ni připravit

K jedné z nejdůležitějších událostí každého vysokoškolského studenta, patří bezpochyby promoce. V tento významný den je mu totiž udělován akademický titul, který je dokladem toho, že svá studia absolvoval úspěšně. Bezstarostná školní léta dotyčnému končí a nezbývá než vykročit do skutečného života.

Vsaďte na originalitu

Předtím, než se tak stane, je však třeba tento úspěch pořádně „zpečetit“. Pokud máte někoho ve svém okolí, koho něco takového čeká nebo jste dokonce na jeho promoci pozváni, pak se sluší nepřijít s prázdnou. Jenže, najít ten pravý, originální a netradiční dárek, který by udělal radost, bývá leckdy pořádně obtížné. Jeho výběrem se však příliš netrapte, nemusí se jednat o nic zvlášť okázalého. Nezapomeňte, že ten největší a nejkrásnější dar, a to diplom, si absolvent nese pyšně v podpaží. Této zasloužené odměně za všechny ty roky studia, zkoušek, nervů a probdělých nocí se nic nevyrovná.

Etiketa? I zde je zapotřebí

Promoce se odehrávají v honosných sálech univerzit, takže si toto prostředí žádá určitou společenskou etiketu.

Rozhodně tedy neopomeňte především adekvátní volbu oděvu. Ideálně, aby mužská část zúčastněných zvolila minimálně oblekové kalhoty a košili s kravatou. V nejlepším případě oprašte, pánové, celý oblek. Pokud ovšem na svoji příležitost nečeká již určitou řádku let. Ať si změnu postavy připouštíme, či ne, postupem let určitým změnám nikdo neunikne. A u položek tohoto typu je špatně zvolená velikost oděvu vždy patrná téměř na první pohled. Sedět musí nejen, co se týče délky rukávů, či nohavic, ale inkriminovanou částí, kde se nedokonalosti projeví, jsou i ramena.

Dámy mají rozhodování poněkud volnější, zvolit mohou sukně s halenkami, šaty či společenské kalhoty. Ovšem je třeba mít na paměti, že ne každá sukně a ne každé šaty jsou vhodné na tyto formální události. Volte proto kousky šatníků, které jsou adekvátní nejen svým materiálem ale i střihem. Plážové šaty, by nemusely být to pravé ořechové.

Co se týče etikety, rozhodně také vypněte mobilní telefony a vyvarujte se také osobním komentářům a postřehům, které byste sice chtěli sdělit zbytku vaší skupiny, ostatní zúčastněné by ovšem mohli rušit nebo se jich i dotknout. Raději si v tichosti vychutnávejte atmosféru ceremoniálu a své poznámky si schovejte na následné posezení u slavnostního obědu.

Důstojné chování adekvátní této situaci by mělo být samozřejmostí, a to se týká i samotného způsobu blahopřání. Je vhodné, a dotyčného to jistě potěší, pokud mu dáte najevo, že jste si vědomi, kolik úsilí ho stálo dosažení daného cíle a že jde o důvod k obdivu. Ke gratulaci nezapomeňte připojit květiny, které obvykle bývají klasickým dárkem pro ženy. Chcete-li být opravdu originální, pak darujte kytici z dřevěných růží. Nejen, že je od těch živých k nerozeznání, ale navíc vydrží opravdu dlouho, aniž by vyžadovala jakoukoli péči. Díky dlouhé výdrži se tak stane památkou na významný den na delší dobu než 14 dní.

S úsměvem jde všechno líp

Všechny ostatní dárky předávejte až mimo akademické prostory na promoční hostině po slavnostním obřadu, na kterou si společně vyrazte. Takový úspěch si přece zaslouží alespoň přípitek. Největší radost obvykle udělají zajímavé a originální kousky, které jim tuto chvíli budou připomínat i poté, co oslava skončí. A které jim stejně jako titul, zůstanou po celý život. Pokud se jedná o vašeho opravdu dobrého kamaráda, můžete slavnostní chvíle odlehčit – po letech dřiny, odříkání a pečlivého studování si nějakou zábavu jistě zaslouží. Ideální je k tomu nějaký vtipný dárek, například vtipné tričko, které trefně glosuje jeho dosažený úspěch. Určitě se tomu rád od srdce zasměje.

Pozitivní zítřky

A pokud náhodou by váš oslavenec měl sklony k lítosti či obavám z nástrah budoucnosti, buďte připraveni. Mějte připraven seznam možností, které se před ním otevírají i výčet osobnostních předpokladů dotyčného, díky kterým se jistě jen tak v životě neztratí. I v těchto případech se nějaký předmět s optimistickým mottem hodí. A nebo oslavenci připomeňte, že vždy budete po jeho boku a na zdolávání případných nástrah nikdy nebude sám.