Koupi nemovitosti podnikáme ve většině případů jednou za život, naštěstí s prodejem nemovitostí Praha žádné problémy nemá. Najdete tu množství bytů i domů, které čekají na svého nového majitele. Zajímá vás, jak v takové situaci postupovat a na co rozhodně nezapomenout?
Výhody koupené nemovitosti
Do vlastního bydlení se lidé uchylují zejména proto, že jim přináší řadu pro ně užitečných výhod. Přeci jen vaše bydlení je zkrátka vaše a je jen na vás, co si s ním uděláte.
Mezi základní výhody koupené nemovitosti patří:
- Možnost zařídit si bydlení přesně podle svého
- Není nutnost platit pravidelné nájemné do cizí kapsy
- Nemovitost vám zůstane již do konce života
Nevýhody koupené nemovitosti
Bohužel, nic není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Především pro začínající mladé lidi je investice do vlastní nemovitosti mnohdy náročným životním krokem z hlediska finančních prostředků.
A jaké jsou tedy nevýhody? Tak například:
- Vysoké počáteční náklady
- Mnohdy zatížení hypotékou na mnoho let
- Nevhodné pro takové osoby, které na jednom místě dlouho nevydrží
Ostatně i v TOMTO článku se dozvíte, že letošní rok je pro koupi nemovitosti poměrně nepříznivý. Ceny bytů a domů v naší republice totiž vzrostly nejvíce ze zemí Evropské unie.
Prodej nemovitostí Praha – jak postupovat při nákupu
Řekli jste si, že bydlení ve vlastním je právě to, co chcete? V tom případě vás čeká ještě mnoho důležitých věcí k promyšlení. V prvé řadě se rozhodněte, zda budete chtít využít služeb realitního makléře nebo raději vsadíte sami na sebe. Řiďte se především tím, že zařizování na vlastní pěst vám zabere obrovské množství času, kdy budete hledat jednotlivé nabídky. Realitní makléř se o tohle postará za vás.
A kromě toho vám pomůže s dalšími potřebnými věcmi. Již samozřejmost v současné době představuje zajištění prohlídky nemovitosti, právní poradenství, kontrola veškerých formálních náležitostí a podobně.
Fáze vybírání
Pokud se rozhodnete hledat sami, je samozřejmě tento krok nejnáročnější a jak již bylo řečeno, zabere vám velké množství času. Záleží tak, zda takovým časovým fondem disponujete a zda se pro vás jedná o přijatelnější řešení.
V případě využití služeb realitního makléře mu sdělíte své požadavky na danou nemovitost. Máte představu o počtu pokojů, lokalitě nebo maximálním cenovém stropu? Tak mu to určitě nezapomeňte sdělit. Vaše poptávka tak bude pravidelně komparována s jednotlivými nabídkami nemovitostí a v případě shody vás realitní makléř pochopitelně ihned informuje.
Nutnost rezervace
Zalíbila se vám po prohlídce daná nemovitost a věříte, že to je ta pravá? V tom případě máte možnost uzavřít takzvanou rezervační smlouvu, která předchází smlouvě kupní. Rezervační smlouva přitom zajišťuje, že pro vás vybraná nemovitost bude rezervována až do podpisu kupní smlouvy.
Dále může být také vyžadován takzvaný rezervační poplatek. Ten slouží k ujištění, že váš zájem je opravdu stoprocentní a je započítán do kupní ceny. Ode dne, kdy tento rezervační poplatek zaplatíte, se tak nemovitost přestává nabízet dalším zájemcům.
Jak budete nemovitost financovat?
Zřejmě nejčastější typ financování nemovitosti je prostřednictvím hypotečního úvěru. Ten si můžete sjednat u své banky nebo klidně u úplně jiné. Nezapomeňte si pečlivě projít jednotlivé podmínky a nabízené úrokové sazby. Některé realitní kanceláře přitom zprostředkovávají právě i hypotéky a vám se tak starosti o jednu položku snižují.
V případě financování hypotékou přitom myslete na to, že banka bude vyžadovat zřízení zástavního práva na nemovitost ve svůj prospěch. To přitom zřizuje ve většině případů majitel nemovitosti.
V současné době je ovšem nabídka hypoték poměrně mizerná. Jak se dočtete v TOMTO článku, zvyšují se úrokové sazby.