Prodej nemovitostí je věda. Jak nenaletět realitní kanceláři?

nemovitosti na prodej

Pokud se rozhodnete pro prodej domu či bytu anebo garáže přes realitní kancelář, často jim podepisujete exkluzivní smlouvu, aniž byste měli přehled, co to pro vás znamená. Prodáváte-li dům, dáváte exkluzivní smlouvou realitní kanceláři výhradní právo, aby nabízela nemovitost jako jediná. V případě, že si kupujícího najdete po vlastní ose, nebo přes jinou realitku, budete muset RK zaplatit provizi. S exkluzivní smlouvou často ztratí RK o vaši nemovitost zájem a čeká, až prodej zajistí někdo jiný. Vydělá tak jako tak. Nemusí to být podmínkou – přesto, pokud se rozhodnete podepsat, doporučujeme pouze prověřeného makléře a dobu nepřekračující tři měsíce.

Prodej nemovitosti a nátlak

Aby byla podepsána exkluzivní smlouva, makléř často tlačí. Může třeba předstírat, že má jiného zájemce, popřípadě přijít na prohlídku s kolegou, který zájemce hraje. Zdá se to jako přitažené za vlasy, ale opak je pravdou. Toto je opravdu velmi častá praktika. Cíl je jediný – získat od vás exkluzivní smlouvu pod záminkou podmínky prodeje nemovitosti. I tady platí – nic nepodepisujte, pokud makléře opravdu dobře neznáte.

prodej nemovitostí

Prodej komerčních nemovitostí a jejich cena

Počítejte s tím, že prodej nemovitostí a stejně tak prodej komerčních nemovitostí rovná se vydělaná částka plus provize pro makléře. Makléř vám bude zajisté tvrdit, že provizi neplatíte vy, ale skrytou za cenu nemovitosti ji zaplatí kupující. Není ta ale vždycky pravda. Cena totiž většinou klesá a ponižuje se tak, aby byl objekt dobře prodejný. Najednou se ale ocitáte v situaci, kdy makléřovu provizi skutečně zčásti platíte vy sami. Nemovitosti na prodej, to je velké téma k napsání mnoha článků. Jste-li ale v roli prodávajícího, řiďte se vždy základním pravidlem – důvěřuj, ale prověřuj. Je bohužel stále více lidí, kteří mají s realitní kanceláří stejnou, negativní, zkušenost a mohli by na téma nemovitosti a jejich prodej sepsat román.

Sdílet článek