Proč je nejlepší se zbavit autovraku přímo na akreditovaném autovrakovišti

Ani automobily neslouží donekonečna. Jednou přijde čas, když mají odslouženo a budou patřit už jen na náhradní díly a na vrakoviště. Na majitele takového auta pamatuje zákon o nebezpečných odpadech, který říká, jak se má s autovrakem naložit. Pojďme se podívat na to, jaký je správný postup.

Autovrak patří na autovrakoviště

Vlastnictví automobilu se nedá jen tak zbavit. Automobil je přihlášen v evidenci vozidel. Aby z ní mohl být vymazán, je třeba doložit úřadu potvrzení o ekologické likvidaci. Znamená to, že autovrak bude předán akreditovanému autovrakovišti, které se postará o jeho další osud. Je-li automobil ještě pojízdný, tak není nic jednoduššího než zajet rovnou na autovrakoviště, které má akreditaci k ekologické likvidaci a které se zabývá výkupem autovraku. Když ale auto není kompletní nebo má propadlou STK, není uzpůsobeno k jízdě po pozemní komunikaci. V tomto případě je třeba automobil do autovrakoviště odtáhnout.

Co dělat, když je autovrak nepojízdný

Je-li vysloužilý automobil již nepojízdný a vy zároveň nemáte žádnou možnost ho do autovrakoviště dopravit, pak se lze domluvit přímo s ním, aby si pro autovrak přijeli jeho zaměstnanci. Pro předání auta je třeba doložit velký technický průkaz. Autovrakoviště po převzetí vraku předá jeho majiteli protokol o ekologické likvidaci, na jehož základě bude možné auto odhlásit z evidence vozidel.

Jaké jsou výhody ekologické likvidace automobilu

Při předání automobilu do autovrakoviště je jeho majiteli přímo na ruku vyplacena výkupní cena. Pozor je třeba si dávat na podvodníky, kteří se tváří jako akreditované autovrakoviště. Údaje o schválené oficiální sběrně autovraků je možné si ověřit v systému MAISOH a v internetových recenzích ostatních uživatelů. Celý proces předání autovraku netrvá déle než 20 minut, a to včetně vystavení potřebných dokladů.