Proč je indická řeka Ganga tak posvátná?

cestování do exotiky

Stejně jako Nil v Egyptě či Mekong v jihovýchodní Asii, byla i Ganga zdrojem života pro velkou část Indie. Není proto divu, že úcta, které se v indické společnosti těší, ji staví na samotný vrchol a činí z ní opravdové srdce Indie. Pro většinu Indů má ale Ganga význam, který přesahuje význam řeky zavlažující pole. Hinduismus, majoritní indické náboženství, v ní vidí bohyni a nejvyšší posvátnost. Koupel v řece je očistná a ti, kdo se rozhodnou na jejích březích zemřít, se dočkají zbavení od všech pozemských hříchů. Navštívení této posvátně řeky by Vám nemělo chybět při cestování do exotiky.

cestování do exotiky

Nejšpinavější řeka na světě

V himalájském ledovci Gangotri, u svého pramene, je Ganga nádherně čistou bystřinkou. Na její cestě se z ní však stává nejen veletok se šířkou až 1 km, ale také nejšpinavější řeka světa. Splašky, odpady ze stovek továren, hnojiva, pesticidy a herbicidy splachované ze zemědělských oblastí, tuny pevného odpadu i těla mrtvých zvířat a v neposlední řadě také stovek a stovek lidí dělají z Gangy extrémně znečištěný vodní tok. Na její posvátnosti to však nic nemění a miliony Indů k ní přichází provést očistnou koupel nebo rovnou zemřít.

poznávací zájezd Indie

„Ó Gango má! Posvátná matko řeko“

Podle jedné z legend Ganga kdysi protékala pouze nehmotným světem bohů, když lidé poprosili o její sestoupení na Zem, kterou měla očišťovat, bohyně Ganga i bůh Šiva souhlasili. Není proto divu, že hinduisté věří v moc řeky očišťovat tělo i duši a zbavit věřícího všech hříchů. Velký význam má řeka i v posledních chvílích života věřících. Miliony hinduistů přichází do měst na břehu Gangy zemřít, především pak do posvátného města Váránasí. Důvodem je víra, že smrt na březích Gangy zbaví věřícího všech hříchů a on tak bude moci dosáhnout stavu vysvobození a vystoupit tak z koloběhu reinkarnací.

Jakkoliv je pro nás vztah Indů k této řece jen těžko pochopitelný, osobní zkušenost je vždy nesmírně silná a také nezbytná pro opravdové pochopení a poznání Indie jako takové což může být dobrým důvodem objednání poznávacího zájezdu do Indie.

Sdílet článek