Po celé měsíce bylo miminko v bezpečí u maminky v bříšku, najednou je kolem něj tolik volného prostoru! Pomozte mu se opět cítit chráněné a zútulněte jeho postýlku – nabízí se pletený nebo polštářkový mantinel. Kromě většího pohodlí se postará také o snížení rizika, že si váš drobeček mezi žebřiny bočnice prostrčí ručičky, zůstane zaklíněný a ublíží si. Jaké jsou další důvody, pro které tento praktický doplněk pořídit do výbavičky? A jak vybrat ten nejlepší?
Měkkoučké polstrování chrání před nárazy
V prvních měsících bude miminko pravděpodobně spinkat nejčastěji v zavinovačce a nebo v hnízdečku. Jakmile ale povyroste, začne se o poznání více během snění hýbat a po postýlce tzv. cestovat. Před nárazy do bočnic postýlky ho může ochránit právě taková měkoučká bariéra.
Brání vypadnutí drobných předmětů z postýlky
Také vaše miminko usíná v blízkosti oblíbené hračky, chrastítka, plenky nebo třeba s dudlíkem? Všechny tyhle malé věcičky děťátku pomáhají cítit se komfortně, zároveň mu ale mnohdy z postýlky nepozorovaně vypadnou. S mantinely už ale nebudete muset celí rozespalí hledat dudlíček kdoví kde pod postelí.
Útulné útočiště s vlastním soukromím
Sami dobře víte, že nejlépe se usíná, když vás neruší okolní zvuky a světlo. Pro miminko to platí zrovna tak. Polštářková zábrana po obvodu postýlky dokáže nepříjemný hluk odizolovat, stejně tak vytváří přítmí, které ku spánku přímo vybízí. Navíc děťátko chrání před nechtěným průvanem.
Využijite je i poté, co miminko vyroste
Polštářkový mantinel se zpravidla prodává coby sada několika samostatných polštářů. Když už dítě tuto měkkou zábranu pro vyšší bezpečnost do postýlky nepotřebuje, můžete ji nadále používat pro starší děti; a to buď jako pohodlné polstrování na bočnici, nebo třeba pro tepelnou izolaci, je-li postel umístěna hned u zdi. Jednotlivé polštáře lze samozřejmě použít sami o sobě jako lůžkovinu nebo při hře.
Jak mantinel vybrat? Soustřeďte se na materiály.
Mantinely jsou k dostání s těmi nejroztomilejšími potisky – nebudete vědět, kam s očima dřív. Nedejte pouze na estetický aspekt, byť i ten je velmi důležitý. Ještě větší význam má použitý materiál na potah a výplň. Vhodná jsou dutá polyesterová vlákna. Vyvarujte se naopak PES kuličkám. Ty by při protržení obalu mohly být pro děti nebezpečné. Co se týče potahové textilie, přednost dávejte těm přírodním, nejlépe bavlněným; bavlnu dětská kůže miluje.
Vůbec není od věci hledat označení Oeko-Tex Standard 100. Je-li výrobek opatřen tímto certifikátem, znamená to, že prošel testy zkoumající přítomnost škodlivých chemických sloučenin (formaldehyd, těžké kovy, pesticidy, karcinogenní barviva apod.). Budete tak mít jistotu, že je zdravotně nezávadný a nemůže miminko ohrozit.
Cop nebo polštářky?
Záleží čistě na vaší preferenci. Pravdou je, že polštářkový mantinel je o trošku variabilnější; umožňuje vám rozložení podle vaší potřeby a konstrukce postýlky. Zpravidla jím nezakryjete postýlku po celém obvodu, ale to není vůbec ke škodě – alespoň vám neskryje výhled na děťátko. Mít vaše zlatíčko neustále na očích vám ale umožní i mantinel v podobě pleteného copu. Ty bývají o něco nižší a k dispozici jsou i takové, jež svou délkou odpovídají zhruba polovině obvodu klasických postýlek.
Už víte jaký mantinel pro své miminko pořídíte?