Pro zdravá záda prvňáků

školní batoh pro prvňáčky

Pololetí je za námi a možná i vás se týká rozhodnutí, zda stávající taška nebo školní batoh vašeho prvňáka je správnou volbou. Co by měl splňovat?

Většinou to nás, dospělé, ani nenapadne, ale už i malé děti mohou bolet záda. Na vině je často špatný batoh. Prvňáci nosí na svých zádech často i několik kilogramů, a tak je velmi důležité, aby školní batoh pro prvňáčky na zádech dobře seděl a neničil je. Kromě učebnic totiž nosí žáci do školy i mnoho sešitů a pracovních pomůcek, svačinový box, penál, přezůvky a často i mnoho dalších věcí. Dohromady tak je váha jejich výbavy do školy opravdu vysoká. Navíc má vadné držení těla už mnoho dětí v šesti letech a špatně vybraný batoh problém ještě zhoršuje. Vhodný batoh poznáte podle několika ukazatelů:

Záda: jedna z nejdůležitějších věcí na celém batohu. Záda by měla být anatomicky tvarovaná a pevná, aby se batoh nepropadal a různě nekrčil a s ním i věci uvnitř. Pozor dejte i na materiál, který musí dýchat, aby se školák na zádech nepotil.

Dno: ideální je pevné dno, které tak udrží sešity i učebnice v rovině a nevzniká tak zbytečný tlak na ramena.

Popruhy: musí být široké, polstrované a nezpůsobovat žádné otlačeniny nebo sedření kůže. Popruhy batoh přitisknou blíže k zádům a zajistí, že se váha dobře rozloží do ramen.

Reflexní prvky: bezpečnost je také důležitá, a tak musíte mít jistotu, že je váš školák dobře vidět i za soumraku nebo za deště.

Odolnost: pro školní batohy je důležitý také materiál, který by měl být odolný, zvládnout déšť i vítr a zároveň chránit vše, co jsme do batohu dali.

A samozřejmě vzhled. Ten je důležitý především pro toho, kdo bude batoh nosit, a tak je nejlepší vybírat batoh do školy přímo se školákem. Pak už zbývá jen svému dítěti vysvětlit, že batoh se nenosí přes rameno, ale s oběma nasazenými popruhy.