Připravte si v pohodlí domova kávu jako z kavárny!

Automatické kávovary

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. Její lahodné chuti propadli lidé napříč kontinenty i společenskými vrstvami. Voňavou dobrůtku jako z kavárny si dnes můžete připravit i pěkně v pohodlí svého domova. Stačí jen vědět, jak na to.

Surovina je základ

Základem je pochopitelně samotná surovina – tedy kvalitní káva. V supermarketu ji ovšem nenajdete, tam narazíte spíše na instantní nápoje. Vydat se pro ni budete muset do specializovaných obchodů, kde vám také nejlépe poradí s jejím výběrem. Volte kvalitní zrnkovou kávu, kterou poznáte podle vůně. Své aroma však ztrácí už během čtvrt hodinky po namletí – v mlýnku ji proto doma namelte až těsně před přípravou.

Šikovní pomocníci

Připravit opravdu lahodný nápoj je však hotová alchymie. Pokud si chcete v domácích podmínkách uvařit kávu, která se vyrovná či dokonce předčí tu z kavárny, potřebujete k tomu správné pomocníky. Ve své podstatě máte dvě možnosti, buď zvolíte klasiku, tedy kávovar, nebo můžete vyzkoušet některý z alternativních způsobů. Každý z nich má své plusy a mínusy. Automatické kávovary vám podstatně ulehčí a urychlí práci – technika je dnes tak daleko, že stačí zmáčknout jedno tlačítko a o vše ostatní se už moderní přístroj sám postará. Nemusíte být tedy žádný kávový guru, ani disponovat obsáhlými znalostmi a zkušenostmi.

Zajímavé alternativy

V případě, že dáte přednost způsobům tradičnějším a vsadíte na alternativní přístroje, budete muset vynaložit o něco více úsilí. Nebojte se, příliš se nenadřete a navíc si můžete vychutnat to kouzlo, kdy se vám doslova pod rukama rodí dokonalý nápoj. Jedním z takových „aparátů“ je moka kávovar, který je rozšířen převážně v Itálii a USA, u nás se začíná teprve zabydlovat. Jednoduchý a finančně nenáročný je rovněž frenchpress, se kterým snadno docílíte výborné chuti. Pokud patříte mezi milovníky klasiky, pak vás jistě učaruje příprava kávy v džezvě. Tato metoda se řadí k těm nejstarším a v našich končinách bohužel také k nejméně rozšířeným, což je škoda – obzvlášť v případě, že si rádi pochutnáváte na silné kávě specifické chuti. Tak, nebojte se zkoušet a objevovat!

Sdílet článek