Přesné cestování s GPS navigací

GPS navigace

Cestování s přenosnou GPS navigací do auta je velmi snadné a bezproblémové. Mapy jsou vždy aktualizované, a tedy i odpovídají skutečnosti, nestane se vám, že přijdete na křižovatku, kterou na papírové mapě nenajdete, protože ještě před půl rokem tady nebyla. Nejenom z tohoto důvodu nebylo nikdy příliš těžké se ztratit i přesto, že máte podrobnou mapu. Častokrát se totiž nelze tak úplně snadno zorientovat, kde se právě nacházíte.

Ulice nejsou popsané či nemůžete jejich název najít, po ulicích se nikdo nepohybuje, název města si nepamatujete nebo se nacházíte někde mezi poli. GPS navigace s tímto problém nemá. Stačí být v záběru alespoň tří družic, které rychle vyhodnotí vaši přesnou polohu a zobrazí vás na mapě. Díky tomu budete vědět, kolik vám ještě zbývá do cíle a především, kudy se vlastně máte vydat. Rovněž ale budete mít i přehled, jak to po cestě vypadá, o jaký druh silnice se jedná.

Asistent na cesty

Pokud si během cestování nejste úplně jisti svými řidičskými schopnostmi a jste raději, když máte nějaké asistenta, tak od dražších GPS navigací můžete očekávat i tuto službu. Poradí a předem ohlásí, kde přesně máte odbočit, do kterého pruhu se zařadit nebo jestli se na víceproudé silnici držet vpravo nebo vlevo. Ohlídá vám také vaši rychlost, přičemž když překročíte maximální povolenou rychlost, potom vás na to zvukovým signálem upozorní, a kromě toho některé navigace umí i upozornit na radar. Výhodou je rovněž parkovací asistent, který vám v cíli pomůže najít místo k zaparkování. To je výborné především pokud vyrážíte do neznáma.

Pokud GPS podporuje zájmové body, můžete si na displeji vyhledat i to, kde se nachází nejbližší benzínka, obchodní centrum, restaurace nebo ubytování. U levnějších a běžnějších GPS navigací najdete všechny tyto informace pouze pro Českou republiku, pokud jste ale častější cestovatelé, vyplatí se vám investovat do map pro zbytek Evropy.

Sdílet článek