Překlady do chorvatštiny

překlady do chorvatštiny

Zvuk chorvatštiny je českému uchu dobře znám. Jazykem se domluvíme v Chorvatsku a částečně v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Nejblíže má však k srbštině, protože se po obrozeneckém hnutí v 19. století prosazovaly tendence sjednoceného jihoslovanského jazyka – srbochorvatštiny. Oba národy si vzájemně rozumí, asi jako my se Slováky. Chorvatština je zároveň srozumitelná Čechům, většinou si na dovolené vystačíme se selským rozumem nebo oprášíme ruštinu. Pokud však chceme mít jistotu správného porozumění jazyku, je dobré spoléhat na překladatelské služby. Překladatelé agentury Express-Překlady.cz vyhotoví překlady z chorvatštiny / překlady do chorvatštiny.

Stejně jako většina Evropy, i Chorvatsko bylo součástí Římské říše. Provincie nesla jméno Illyrium. Kolem 7. století se zde začali zabydlovat Slované. Země byla podobně jako většina okolních států dlouhou dobu pod vlivem Habsburské monarchie (patřila k Uhersku). Po První světové válce se území stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, které přervalo pouze do konce Druhé světové války, kdy se začala formovat tehdejší Jugoslávie. V 90. letech minulého století se Chorvatsko chtělo osamostatnit, ale jejich samostatnost nebyla uznána Srby ani Bosňáky. Propukla Chorvatská válka za nezávislost, jejíž připomínky potkáváme i dnes, když cestujeme na dovolenou.

Turismus tvoří hlavní složku příjmu země, a to až 20 %. Je to 18. nejoblíbenější destinace na světe? Oblíbili si ji hlavně Němci, Rakušané, Slovinci a Češi. V letních měsících dokonce česká média informují o dopravní situaci na Rakouských a Chorvatských cestách. Jezdí zde také vypomáhat čeští policisté.

Chorvatsko je jedinečná země a právem u nás získala titul nejoblíbenější destinace. U pobřeží se nachází více než 1000 ostrovů, z nichž mnohé mají jedinečnou biosféru a nádherné útesy vhodné k potápění. Oproti Italskému pobřeží Egejského moře, je to chorvatské proslulé křišťálově průzračnou vodou a kamenitými plážemi. Z nejkrásnějších míst můžeme jmenovat Národní park Krka na ostrově Krk nebo podmořský svět okolo Visu. Z měst pak Dubrovník, Split nebo Zadar. Ve vnitrozemí najdeme památku UNESCO, Plitvická jezera, která můžeme znám z filmů o Vinnetouovi.

Slavnými Chorvaty byl laureát Nobelovy ceny za chemii Vladimir Prelog nebo Leopold Růžička. Známí jsou také sjezdařka Janica Kostelićová a wimbledonský vítěz Goran Ivanišević.

Doviđenja!

Vaši překladatelé z Express-Překlady.cz