Praskla vám voda aneb co dělat v případě defektu v potrubí

Možná to znáte – člověk něco vrtá do zdi nebo se najednou ozve rána a ve vteřině je voda úplně všude, zeď je mokrá a vy se snažíte co nejrychleji vyřešit celou situaci. Ať už jste profesionál nebo domácí kutil, je třeba rychle zasáhnout a celou věc co nejdříve vyřešit.

Vypněte vodu

Ať už jste něco nechtěně navrtali nebo z ničeho nic jste zaznamenali mokrou skvrnu na zdi, jako první věc byste měli vypnout vodu. Zajistíte tak, že se skvrna nebude rozšiřovat a než přijdete na to, co se stalo nebo přijede zavolaný profesionál, situace se na chvíli uklidní a vy nevytopíte sousedy.

Zjistěte, co se stalo

Pokud jste nic nenavrtali a na zdi je skvrna od vody, zkuste zjistit, co se stalo. Ve zdech jsou skryty důmyslné potrubní systémy, proto je třeba zjistit, jak závažná je situace. Zkuste tedy odkrýt zeď a zjistit, co se stalo. Pokud se situace rychle nezhoršuje a disponujete plány k domu či bytu, kde tato ojedinělá situace nastala, mohl by to být rychlý ukazatel, co se může dít. Pokud máte štěstí, bude se jednat o stavebnicové potrubí a bude možné vyměnit jen určitý díl.

Hledejte řešení

Odkryli jste zeď a našli jste banální problém, který zvládnete vyřešit? Gratulujeme! Pokud si však netroufáte a vzniklá situace je nad vaše síly, nechte to v rukou odborníků. Než přijedou, poraďte se, jak nouzově postupovat. Celé situaci by mohla pomoct vazelína a pevná instalatérská páska, proto ideálně mějte tyto dvě pomůcky ve svém domácím nářadí.

Myslete do budoucna

I když nejste instalatér, může se hodit být v případě nouze pořádně vybaven. Kromě instalatérské pásky, vazelíny a dalších vychytávek se může hodit např. potrubí z nerezové oceli či plastu.

Pokud jste v poslední době řešili takovou situaci, pevně věříme, že se jednalo pouze o malou škodu a vše bylo brzy opraveno.