Praha pronájem bytu – přestěhujte se do nového. Právě teď je ideální doba!

bydlet v Praze

Chcete bydlet v Praze? Pronájem bytu v hlavním městě nyní seženete mnohem výhodněji. Pandemie koronaviru se dotkla ať už přímo, nebo nepřímo nás všech. Některá odvětví nezaznamenala téměř žádné změny, jiná rostla a pak jsou tady odvětví, která pandemie zasáhla doslova mamutí silou. Oblast nájemního bydlení je jedním z nich. Pronajímatelům během posledního roku a půl přibylo pěkných pár vrásek na čele. Situace nebyla a ještě dlouho nebude ideální, ale vy jako nájemníci z ní můžete výborně profitovat. V našem článku se dozvíte, proč se hledá nové bydlení v době covidové snáz a přidáme pár cenných rad, díky kterým vytěžíte ze současné situace maximum.

Pronájem bytu v hlavním městě je jednodušší, než si myslíte

Nejprve si stručně rozebereme, co přesně se událo na trhu nájemního bydlení v Praze. Pronájmy v hlavním městě ještě poměrně nedávno dosahovaly závratných výšin. Sehnat hezké bydlení za přijatelnou cenu v centru města nebo v jeho nejbližším okolí bylo takřka nemožné. Proč je najednou všechno jinak?

4 důvody, proč došlo k výraznému snížení ceny pronájmů v Praze

  1. Restrikce významně ovlivnily turistický ruch. Majitelé nemovitostí, které byly určeny ke krátkodobému pronájmu, museli výrazně snížit sazby za jednu noc a vzhledem k nepříznivému vývoji situace na jaře 2021 se řada z nich rozhodla nabídnout své nemovitosti k dlouhodobému pronájmu.
  2. Pandemie ovlivnila všechna odvětví, která souvisí s cestováním. Tím pádem ubylo mimopražských zaměstnanců, kteří si v hlavním městě pronajímali byty. Ty zůstaly prázdné.
  3. Čeští i zahraniční studenti přešli na online výuku. Tím pádem tratili i pronajímatelé, kteří se specializují na tento typ pronájmů.
  4. Posledním hřebíčkem do rakve byl přechod na home office. Každá firma má sice s přechodem na home office rozdílné zkušenosti, ale je více než jisté, že některé společnosti při tomto modelu zůstanou. Vlivem toho mnozí nájemníci odešli do rodných měst a řada z nich už se nikdy nevrátí.

Podtrženo sečteno trh během relativně krátké doby zaplavilo velké množství nabídek a díky tomu začaly nájmy klesat. Nejoblíbenější typ bytu 2+kk, tak v Praze seženete i za 15 tisíc měsíčně.

Máte z čeho vybírat. Využijte toho!

Volných bytů je požehnaně, potenciálních nájemníků je mnohem méně. Ideální kombinace, nemyslíte? Byty v centru si můžete pronajmout i za poloviny jejich původní ceny. Nicméně lukrativnější nemovitosti, které byly pronajímány výhradně zahraničním turistům, vám vlastník pravděpodobně pronajme pouze na dobu určitou a hned, jak se situace zcela uklidní, přejde na původní model krátkodobých pronájmů. I to je důvod, proč mnohé zájemce tyto byty nelákají i přesto, že jejich cena je teď více než příznivá.

V průměru v hlavním městě klesly nájmy o 10 – 25 %. To už je příjemná změna, která uleví vašemu rozpočtu.

Požádejte o snížení stávajícího nájmu

Nehledáte nic nového? I tak můžete nastalou situace využít ve váš prospěch. Požádejte pronajimatele o snížení nájmů. Je dost pravděpodobné, že vám vyhoví. Nebo se poohlédněte po něčem větším nebo naopak menším.

Jak dlouho to bude trvat?

To je otázka za milion. V současné době je na trhu až dvojnásobně více volných bytů. Jak dlouho tato příznivá situace bude trvat, závisí na mnoha faktorech. Obnovený turistický ruch bude nabídku volných bytů ztenčovat. Nikdo ale z dnešního pohledu nemůže zcela jistě určit, jak dlouho bude celý proces návratu do doby před pandemií trvat.

Zájemci o nové bydlení mají žně. Tato příznivá doba, ale nebude trvat věčně

Restriktivní opatření a s tím související dramatický úbytek turistů v hlavním městě, vytvořil ideální podmínky pro všechny zájemce o nové nájemní bydlení.

Výrazně se rozšířila nabídka volných nemovitostí k dlouhodobému pronájmu.

Jak se vám hledalo nové bydlení během pandemie? Kolik jste ušetřili na nájmu? Máte nějaké vlastní postřehy, které byste rádi sdíleli s ostatními čtenáři?

Ano? Tak se rozpovídejte v komentářích.