Pozor na oči – v zimě na ně číhá řada nástrah!

sluneční brýle

Vítr, sníh, mráz – to je jen zlomek věcí, se kterými v zimě musí naše oči bojovat. Na problémy se zrakem si v tomto období stěžují i ti, kteří jinak žádnými neduhy netrpí. Nepodceňujte proto ochranu očí, jejich zdraví totiž rozhodně nejde vnímat jako samozřejmost.

Škodlivé UV záření

Ačkoli se může zdát, že je venku pošmourno a sluneční brýle tak nepotřebujete, nenechte se mýlit. Škodlivé ultrafialové sluneční paprsky pronikají pořád stejnou měrou, proto před nimi oči náležitě chraňte. Dvojnásob to pak platí na horách, sníh totiž většinu paprsků odráží, do oka tak pronikají nejen shora, ale i zdola. Ať už tedy lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo se věnujete jiným zimním radovánkám, sluneční brýle by měly tvořit nedílnou součást vaší výbavy, podobně jako zimní oblečení. Pro ty opravdu kvalitní zamiřte do optiky, kde je tradičně nejširší výběr, a tak zde seženete brýle světoznámých značek Ray Ban, Oakley, Prada nebo Vogue.

Z extrému do extrému

Na jedné straně nadměrné slzení zvané zimní pláč, na straně druhé pak syndrom suchého oka. S těmito problémy se v zimě bohužel musíme mnozí potýkat. Na vině jsou teplotní šoky, které naše tělo zažívá při přechodu z vyhřátého vnitřního do chladného venkovního prostředí. Svou úlohu sehrává i silný vítr nebo mráz, neplechu ale způsobují také příliš vytopené místnosti. Jako prevence těchto nepříjemností skvěle fungují odpařovače, zvlhčovače vzduchu nebo oční kapky.

Omezte modré světlo

Nedostatek přirozeného denního světla se projevuje i zvýšenou únavou. Obzvlášť při práci s počítačem můžeme pozorovat, že naše oči nefungují tak, jak by měly. Měli byste si proto nastavit správný jas monitoru odpovídající osvětlení okolního prostoru. Digitální únavě očí můžete předejít také dioptrickými brýlemi s adekvátním počtem dioptrií, dodržováním optimální vzdálenosti od monitoru i vhodným držením těla. Snažte se co nejvíce to půjde věnovat jiným činnostem, vydejte se do přírody, i když počasí zrovna dvakrát nepřeje, dopřejte si relax v sauně, sportujte, setkávejte se s rodinou a přáteli. Nezapomínejte také na kvalitní spánek, díky němuž mohou oči patřičně zregenerovat. Zkrátka – zacházejte s nimi šetrně a ony se vám za to odvděčí!

Sdílet článek