Pomocníci na zahradu: který vám nesmí chybět?

skleník

Mít kousek zahrady je snem mnoha lidí. Sloužit by měla především jako odpočinkové místo, kde rádi trávíme svůj čas, staráme se o rostliny a třeba i sklízíme úrodu. Bez některých pomocníků je ale péče o zahradu opravdu náročná.

Užitková nebo relaxační

O tom, jak by měla opravdu dokonalá zahrada vypadat, má každý svou představu a žádná univerzální odpověď neexistuje. Každý chce od své zahrady něco jiného a to bez ohledu na to, zda máte za domem sad o rozloze mnoha hektarů nebo zahrádku jako dlaň u chaty. Zahradní technika nám dokáže pomoci na jakkoli velké zahradě. Obecně vnímáme zahradu dvěma způsoby: jako užitkovou a jako odpočinkovou. U užitkové se zaměřujeme spíše na pěstování ovoce a zeleniny, tedy rostlin, ze kterých máme užitek. Odpočinková zahrada slouží spíše k relaxaci a pěstujeme na ní spíše květiny a okrasné keře. Oba typy ale budou mít společný trávník, o který je nutné se starat a také ho čas od času posekat. S kosou a srpem toho už dnes moc neuděláme, přednost mají spíše benzínové sekačky, se kterými zvládneme i velké plochy trávníku posekat za krátkou dobu. Kultivátory zase zajistí, že bude trávník před sezónou dobře provzdušněný a dobře poroste.

Bez lopatky ani krok

Nejen trávník vyžaduje pozornost, i další rostliny potřebují svou péči. Zalévat, okopávat, přesazovat, hnojit a podpírat, to vše je potřeba u rajčat i jiřin. Naprostou nezbytností je tak i drobné nářadí na úpravu záhonů, malá lopatka, motyčka, hrábě a samozřejmě i konev a další drobnosti. Pokud máte na zahradě i skleník, máte rázem zahrádkářskou sezónu delší. Dřív sejete a sázíte a později chystáte na zimní spánek, protože ve skleníku se drží vyšší teplota, i když venku už je téměř sklizeno a tak se můžete ještě radovat z úrody. Nezapomeňte také na zahradnické rukavice, které ochrání vaše ruce při práci.

Je jen na vás, jaký typ zahrady si zvolíte pro sebe a zda dáte přednost květinám, zelenině nebo keřům. Vždy by ale měla zahrada být místem, o které pečujete s radostí a cítíte se v něm dobře a příjemně.