Pneu pro stavební stroje a nákladní vozy: na co si dát pozor?

pneu na nákladní vůz

Na pneumatiky určené pro stavebné stroje a nákladní automobily jsou kladeny zcela jiné nároky, než je tomu v případě osobních vozidel. Jaké to jsou?

Nákladní vozy a jejich nároky na pneu

Proč je vůbec nutné zabývat se výběrem pneu na nákladní vůz? Převážení těžkého nákladu si žádá kvalitní obutí. Nutno však mít na paměti, že v tomto případě se pneumatiky nevybírají podle ročního období, ale na základě jejich umístění v rámci vozidla (pneumatika záběrová, vodící atd.). K dostání jsou samozřejmě i zimní pneumatiky pro nákladní automobily, ale jsou určené do opravdu extrémních podmínek, například pro vozidla, která se pohybují v horských oblastech. Poznat je lze podle symbolu – sněhové vločky.

Mnohem důležitější je vzít v potaz druh cesty, po kterém se bude dané vozidlo nejčastěji pohybovat. Jiné nároky jsou v případě kamionu, který jezdí převážně po dálnici, a jiné u nákladního vozidla, které jezdí spíše krátké trasy po silnicích nižších tříd. Zatímco v prvním případě má pneumatika jemné drážky i dezén, v zatáčkovitém terénu by se taková pneumatika velmi rychle opotřebovala.

Další vozidla a specifické pneumatiky

Podobná situace panuje také v případě autobusů. V případě městských autobusů dochází k častému zastavování a nelze zabránit ani najetí na obrubník, je tedy nutné vybírat mimořádně odolné pneumatiky se zesílenými bočnicemi.

Ovšem i v rámci stavebních strojů hrají vhodně zvolené pneumatiky důležitou roli z hlediska bezpečnosti. Nerovný terén na stavbě totiž klade mnohem vyšší nároky na stabilitu těžkých vozidel a strojů. Dále je žádoucí, aby pneumatiky na stavební stroj, které nabízí například společnost Nekvinda, byly nejen velmi odolné proti běžnému opotřebení, ale rovněž by nemělo dojít k jejich protržení.

Sdílet článek