Plexisklo je všude

Pod pojmem polymethylmetakrylát si člověk neznalý chemie či techniky asi nepředstaví nic příliš konkrétního. Zato když uslyšíme lidově rozšířený název tohoto syntetického polymeru, už jsme doma. Řeč je totiž o „obyčejném“ plexisklu.

Všimli jste si? Plexisklo je všude

Plexisklo, tedy jakési „plastové sklo“, je dnes zcela běžně používaným materiálem v celé řadě průmyslových odvětví. V civilizovaných oblastech je takřka nemožné, abyste se plexisklu vyhnuli. Stačí, jestli jezdíte dopravními prostředky (zde se plexisklo používá jako výplň do oken namísto skla) nebo nosíte náramkové hodinky (hodinová „sklíčka“ jsou v drtivé většině případů nikoliv skleněná, ale právě plastová). Plexisklo najdeme stejně tak v předmětech běžné domácí potřeby (například v sortimentu kancelářských potřeb), tak ve větších projektech třeba z oblasti stavebnictví a průmyslové výroby, v protihlukových stěnách. Kdekoliv je potřeba náhražka skla, dobře poslouží právě plexisklo – je stejně průsvitné, lehčí a dobře tepelně izoluje.

Plexisklo namísto skla 

Jeho výhodou oproti křehkému sklu je především nerozbitnost a také snadná tvarovatelnost. Zahřejeme-li plexisklo na teplotu kolem 130-140 °C, dokážeme s ním doslova zázraky. Ohýbání plexiskla je nutný základ pro výrobu drobnějších předmětů, jako jsou malé součástky pro složité stroje. Naštěstí technologie tohoto procesu, stejně jako v případě řezání plexiskla, je velmi jednoduchá a dobře zvládnutá.
Plexisklo je relativně odolné, dobře vzdoruje například povětrnostním podmínkám a teplotám až do 80°C. Oproti některým jiným plastům je zdravotně nezávadné. Na rozdíl od skla však postrádá vysokou povrchovou tvrdost, proto je velmi snadné jej poškrábat.

S plexisklem se běžně pracuje i v prostředí domácích kutilských dílen. Nakoupit si plexisklové desky není nic složitého a e-shopů zaměřených na prodej plexiskla existuje ve vodách českého internetu celá řada. Pokud patříte mezi nadšence, kteří si rádi vyrábějí věci svépomocí, pak se nemusíte obávat, že by vaše plány ztroskotaly na nedostatku plexiskla. Hned teď můžete materiál začít nakupovat!