Plazmaterapie se v posledním desetiletí stala slibnou možností léčby různých onemocnění či estetických nedostatků pokožky. Používá se pro ošetření akné, alopecie, hyperpigmentace, vrásek, ale i jizev a popálenin. Čím je tak výjimečná, na jaké bázi funguje a co můžete od zákroku očekávat? Podívejte se na 4 nejčastější otázky ohledně tohoto mocného nástroje dermatologů!
Plazmaterapie jako nový trend na poli estetické medicíny
Nárůst průměrné délky lidského života a s ním spojená snaha udržovat optimální nejen fyzické, ale také psychické zdraví i v pokročilejším věku, s sebou přinesla mj. zvýšený zájem o estetickou medicínu. Přání cítit se dobře navenek, být spokojen se svou vizáží nebo se zbavit nedokonalostí pleti patří k čím dál tím častějším požadavků. V zájmu zachování mladšího vzhledu pokožky a respektování jejího zdraví se estetická medicína stále více obrací k minimálně invazivním, přesto velmi účinným řešením. Jednou z nejaktuálnějších technologií používaných pro léčebně-estetické účely je právě plazmaterapie.
1. Na jakém principu plazmaterapie funguje?
Plazma je vedle krevních destiček, červených a bílých krvinek, jednou ze složek lidské krve. Kromě vody obsahuje velké množství bílkovin, enzymů, minerálů a růstových faktorů. Ty hrají při plazmaterapii velmi důležitou roli. Stimulují totiž tvorbu kolagenových a elastických vláken. Jejich aplikací dochází k nastartování buněčné aktivity a přirozeného regeneračního procesu tkáně.
Řada těchto plazmou aktivovaných procesů je velmi podobná těm, kterých by jinak bylo docíleno laserovým ošetřením.
2. Jaké dermatologické problémy lze s její pomocí vyřešit?
Vůbec poprvé byla tato metoda použita ve stomatologii pro zahuštění kostní tkáně. Dnes se s ní setkáte také ve sportovní medicíně, kdy atletům pomáhá s hojením zánětů šlach a kloubů. V současné době se v dermatologii testuje coby možná léčba vypadávání vlasů.