Plastové přepravky na zeleninu a ovoce: všestrannost použití a jejich další výhody

Ovoce a zelenina se mohou snadno potlouct, rozdrtit a poškodit. Když se tak stane, nelze je již prodat zákazníkům, tedy alespoň ne za prvojakostní cenu. Aby bylo možné je dodávat chutné a v co nejvyšší kvalitě, je třeba navíc kontrolovat teplotu, vlhkost a větrání. Vzhledem k tomu, že cyklus sklizeň – přeprava – prodej může trvat i několik dní, je pro jejich uchování důležité používat vhodné přepravky již od úplného počátku. A proč právě ty plastové? Vysvětlíme si na následujících řádcích.

Proč jsou plastové skladovací a přepravní systémy nejlepší?

Tradiční dřevěné palety jsou pro přepravu a skladování ovoce a zeleniny naprosto nevhodné. Dřevo absorbuje vlhkost a potraviny v něm uložené jsou tak náchylné k plísním, houbám a napadení hmyzem. Hřebíky a členitý vnitřek dřevěných beden s napravidelným povrchem (třísky) navíc mohou tyto čerstvé produkty poškodit a znehodnotit.

  • Používání plastových přepravek pro manipulaci s těmito zemědělskými produkty naopak výrazně snižuje posklizňové ztráty. Pevný vnější povrch i hladké vnitřní stěny přepravek ovoce a zeleninu dokonale chrání. 
  • Plastové bedny mají také mnohem větší nosnost než bedny ze dřeva nebo vlnitého kartonu. 
  • Některé modely jsou složitelné. Nevyžadují tak mnoho úložného prostoru.
  • Zajišťují hygienické a čisté podmínky, optimální teplotu, vlhkost i cirkulaci vzduchu. 
  • Jsou velmi nenáročné na údržbu, snadno je umyjete jak v ruce, tak v automatických mycích systémech.
  • Jejich velkou předností je také dlouhá životnost, používat je tak můžete opakovaně. Solidně provedené modely vydrží i hrubší a ne zcela opatrné zacházení.

Zajištění optimálních podmínek pro skladování plodin

Přepravky na zeleninu a ovoce by v každém případě měly být perforovány. Větrací a odvodňovací otvory nejenže produkty chrání před vznikem plísně a hniloby. S jejich pomocí lze rovněž výrazně prodloužit jejich trvanlivost. Velikost a rozmístění otvorů byste měli volit s ohledem na přepravované potraviny. Logicky zcela jiné budete mít nároky při skladování drobného bobulovitého ovoce jako třeba borůvek a větší kořenové zeleniny.

Varianty plastových zemědělských přepravek a zásobníků

  • Klasické sklizňové a přepravní kontejnery

Zemědělské přepravky nebo plastové sklizňové bedny zahrnují mnoho různých variant. Liší se podle účelu použití i typu produktu, který mají pojmout. Jejich velikost je obvykle kompromisem mezi maximálním objemem, který ovšem není na úkor vysokého rizika potlučení plodin, a pohodlnou manipulací. Výrobci přepravek samozřejmě počítají s tím, že budou naplněné přenášeny ručně a používané přímo v místě, kde se sklízí úroda.

  • Skládací přepravky

Skládací přepravky se od ostatních liší tím, že mají sklopitelné bočnice. Tato šikovná funkce z nich činí vynikající volbu, která šetří místo. Jejich použití to nijak neomezuje – využít je lze jak při sklizni, tak přepravě a skladování bez rozdílu.

Plastové přepravky plní důležitou roli při manipulaci s ovocem, zeleninou a dalšími potravinářskými produkty. Své uplatnění najdou v celém distribučním řetězci od sklizně, přes balení, přepravu, skladování až samotný prodej. Jsou hygienické, odolné, odvětrávané a nabízejí jak pevné, tak skládací varianty. Čerstvé produkty jsou v nich lépe chráněny, což snižuje riziko jejich poškození a prodlužuje jejich trvanlivost.

Používáte je také?