Plastická operace prsou a kdy má takový zákrok smysl

Plastická operace prsou

Ženská prsa. Objekt sexuální touhy nebo zkáza ženské psychiky? Plastická operace prsou jako nástroj pro zvýšení sebevědomí?

Pro mnoho žen představuje podoba jejich prsou příčinu malého sebevědomí, nenávisti k vlastnímu tělu či dokonce znechucení sebe samou. Od doby, kdy je prsům připisován zejména sexuální význam, pohlížejí na ně obzvláště ženy velmi kriticky. Ordinace plastických chirurgů jsou plné žen, které jsou se svými prsy nespokojeny. Důvodů je hned několik.

Proč ženy obvykle vyhledávají plastickou operaci prsou?

Mnoho žen je již genetiky vybaveno tak, že jejich prsa nikdy nedosáhnou jimi vytoužené velikosti. U jiných žen jsou zas nadměrně vyvinutá prsa příčinou hned několika zdravotních komplikací a to zejména problémy se zády a krční páteří. Dnes se často setkáme i se ženami, které si dopřály úpravu prsou po výrazném váhovém úbytku.

Nejčastějším důvodem změny tvaru prsou je ale těhotenství a následné kojení. Pokud má však žena v plánu více dětí, doporučuje se s plastikou prsou počkat po posledním dítěti. V době dalšího těhotenství dochází totiž k napnutí prsu a narušení výsledku mastopexie (modelace prsou).

Co od modelace prsou očekávat?

Mammaplastika provádí posun prsních dvorců spolu s měkkými tkáněmi směrem nahoru v kombinaci s odstraněním kožního nadbytku nebo doplněním v podobě prsních implantátů. Hlavními žádoucími efekty je samozřejmě úprava tvarů i velikostí prsou dle preferencí klientky.

Konzultace s lékařem

O provedení modelace prsou nerozhoduje však jen pacientka. Sám plastický chirurg musí posoudit zdravotní stav klientky.

Úkolem lékaře je především podrobit pacientku laboratorním vyšetřením. Dále by měl dotyčnou seznámit se všemi možnými riziky a s faktem, že v průběhu let dojde velmi pravděpodobně k poklesu a tvarovým změnám prsou. Plastická operace by neměla být jediným nástrojem pro vyřešení pacientčiných psychických problémů. Stejně jako je důležitý dobrý výsledek laboratorních testů, je i důležité, aby byla dotyčná pacientka realistická ohledně výsledků plastické operace.

5 věcí, se kterými počítat po mammaplastice

  • Únava a bolest – Stejně jako u všech ostatních operací, kdy je pacient vystaven celkové narkóze, je i po plastice prsou v prvních dnech přítomna velmi výrazná únava. Nezapomínejte ani na to, že vám byla porušena kožní tkáň a proto se dostaví i bolest v oblasti prsou, zejména jizev. Bolest většinou tlumí lékaři analgetiky, které poskytují některé kliniky jako součást pooperační péče.
  • Oteklá prsa, občas modřiny a nateklá jizva – Opět se jedná o důsledek mechanického narušení vaší měkké tkáně. Uvědomte si, že hojení probíhá postupně a je tedy logické, že k odeznění všech bolestí nedojde během pár hodin. Věřte však tomu, že při dostatečném klidu se vše vrátí do normálu samo.
  • Pracovní neschopnost – 3-4 týdny je pacientkám doporučováno nezvedat jakýkoliv předmět do výšky nad úrovní hlavy. Také byste měli počítat s tím, že se budete moci do práce vrátit nejdříve za jeden až dva týdny. I cvičení a celkové tělesné námaze byste se měla vyhýbat po dobu až 6 týdnů.
  • Prsa citlivá na stimulaci – V prvních dnech po operaci budou Vaše prsa bolestivá. I ve chvíli, kdy ustoupí bolesti, mohu však zůstat citlivá na dotek. V takových případech se stačí vyhýbat fyzickému kontaktu s prsy do doby, než bolest sama odezní.
  • Elastická podprsenka – Těsně po operaci budete mít prsa zavázána elastickým obvazem. Zhruba po 6 dnech budete moci vyměnit obvaz za elastickou podpůrnou podprsenku.

Je důležité, aby si pacientka předem zajistila dostatek informací o možných komplikacích i o samotné klinice, ve které se k zákroku chystá. V ideálním případě musí mezi pacientkou a chirurgem vzniknout vztah založený především na důvěře. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o konkrétním chirurgovi či klinice, není důvod tam docházet. Jestliže se necítíte komfortně, dopřejte si čas na definitivní rozhodnutí, popřípadě výběr jiné kliniky.

Je dobré si uvědomit, že s případnými komplikacemi či neuspokojivým výsledkem se můžete trápit ještě dlouhé roky za mnoho peněz. Proto nic neuspěchejte, ať jste před zákrokem v dobrém psychickém stavu.

Jaký je Váš názor na plastické operace prsu? Podstoupila jste? Nebo podstoupila byste? A jaký by byl ten Váš hlavní důvod pro plastickou operaci prsou? Zanechte nám komentář.

Sdílet článek