Plastická chirurgie zažívá díky koronakrizi dynamický nárůst až desítky procent

trvalé odstranění chloupků

Plastická chirurgie je jedním u odvětví, kterého se koronavirová pandemie dotkla nad očekávání dobře. Dle průzkumu ministerstva zdravotnictví je nárůst nových klientů, kteří se rozhodli taje estetické medicíny vyzkoušet takzvaně na vlastní kůži, dokonce rekordních 60 procent v rámci celé České republiky.

Vzhledem k současným restrikcím však ordinace estetických lékařů a další odborná pracoviště plastické chirurgie plní spíše než cizinci především čeští občané, kteří se snaží vyplnit si svá tajná přání. Od složitějších zákroků na obličeji až třeba po trvalé odstranění chloupků

Ve světě plastické chirurgie letí operace prsou, u Čechů vítězí především liposukce

Na vrcholu žebříčku stojí liposukce, dále injekční úprava obličeje, třetí místo zaujímá korekce prsou, která je hitem nejen v Čechách ale i v zahraničí.

Zájem Čechů o liposukci si plastičtí lékaři vysvětlují nastolením nouzového stavu, zejména uzavřením fitness center a dalších sportovišť, a zároveň též zavedením home office. Od začátku nouzového stavu tento zákrok provádějí až dvakrát častěji než předtím. Zároveň též vrůstá důvěra v tento obor, estetická medicína a plastická chirurgie je dnes už dostupnější a také na daleko lepší úrovni než před deseti lety. Každý zákrok je prováděn decentně, aby výsledek působil esteticky příjemně a hlavně přirozeně.

Tumescetní liposukce – účinná a rychlá ztráta tuku

Liposukce je nejen účinný ale i rychlý způsob, jak lékaři dokáží odstranit tuk zejména z problematických partií, které trápí nejen ženy i muže. Účinky jsou viditelné takřka ihned jak odpadnou pooperační otoky a zahojí se drobné ranky. Ale pozor – nesmíte brát liposukci jako lék na obezitu! Bez vlastní snahy pouze liposukcí nezhubnete.

Klasickou chirurgickou metodou je tumescentní liposukce, která může být provedena v celkové nebo lokální anestezii. Do vybrané problémové partie je napuštěn speciální roztok, který napomáhá odsátí tuku. Po necelé tři čtvrtě hodince je tuk společně s roztokem drobnými vpichy odsávám pomocí speciální kanyly. Délka zákroku se různí dle počtu odsávaných partií, avšak přibližně na sále pacient stráví dvě až tři hodiny.

Liposukce obvykle nevyžaduje hospitalizaci, v případě lokální anestezie pacient po pár hodinách od zákroku opouští kliniku a nastupuje do domácího léčení. Období rekonvalescence je však nutné. Jak je uvedeno výše, ošetřená místa jsou po operací oteklá, citlivá a bolestivá. Pacient se v prvních 24 hodinách neobjede bez léku proti bolesti.

Omezení v obvyklém způsobu života

Liposukce sebou též přináší několik omezení, které je nutné po zákroku dodržovat:

  • Prvním omezením je nošení elastického prádla po dobu 12 – 14 dnů
  • Vhodné je té vynechat sporty na dobu pěti týdnů.
  • Též je nevhodné bezprostředně po zákroku řídit motorová vozidla, pro odchod z kliniky je vyžadován doprovod.
  • Z důvodu odtoku zbytku použitého roztoku se doporučuje nosit savé oblečení po dobu 24 hodin po výkonu.
  • Po dobu 14 dní je nutné vynechat opalování a vyhnout se návštěvám sauny.
  • Asi jeden týden od zákroku je možné se pouze sprchovat.

Přináší sebou estetická operace nějaká rizika?

Jako každý výkon i výkony prováděné plastickým chirurgem přináší rizika různé závažnosti. Běžně můžete po zákroku cítit slabé bolesti ošetřených oblastí, dále se mohou na těle objevit otoky či zatvrdlinky. Dočasně též může dojít ke snížení či zvýšení citlivosti kůže a nerovnosti v operovaných lokalitách, které postupně vymizí.

Vzácně se objevuje například kožní pigmentace, která se vyskytuje pouze při nesprávném dodržení pravidel opalování. Velmi vzácně se vyskytují alergické reakce či zanícení kůže.

Jelikož žádná operace není zcela bez rizika, může se stát, že se něco nepovede. Solidní klinika by měla ale umět zajistit nápravu.

Kolik plastické a elektrické výkony stojí?

Ceny jednotlivých úkonů se liší od kliniky nebo velikosti, avšak 40.000,-Kč je startovací částka. Zpravidla si všechny kliniky a plastičtí chirurgové účtují zálohu. Před všemi zákroky, u kterých je nutná anestezie, je vyžadované předoperační vyšetření od praktického lékaře včetně krevních testů a EKG. Nutno podotknout, že tyto úkony si musí zájemce o estetické úkony uhradit.

Jak si vybrat v záplavě plastických klinik tu nejlepší?

Nejlepší reklamou a zároveň i doporučení je přímá zkušenost známého, kamaráda nebo někoho z rodiny. V dnešní online době je možné dohledat spoustu recenzí, diskusí a zkušeností s jednotlivými klinikami na internetu. Důležitým kritériem pro výběr kliniky je také její vzdálenost od bydliště. Při výběru je dobré mít na mysli, že ušetřit není vždy důležité, a že za kvalitně odvedenou práci se platí.

Nyní se nám svěřte, zdali i vy patříte k lidem, kteří by byli ochotní podstoupit zákrok na plastické chirurgii, nebo raději zastáváte přirozený nebo přírodní přístup k věci?

Sdílet článek